Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2010

Στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ

Την πρόκριση του στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 74-58 του Ικαρου Καλλιθέας, σε αγώνα για τα προημιτελικά του θεσμού, και πλέον περιμένουν στους "4" το νικητή του ζευγαριού Πανελλήνιος-Ολυμπιακός.

Ο Ικαρος, ο οποίος κατά διαστήματα είχε προβλήματα στην οργάνωση, εκμεταλλευτηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα τη νευρικότητα του ΠΑΟΚ και μπόρεσε γρήγορα να προηγηθεί με 7-0. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση (9-9), αλλά οι "νεοφώτιστοι" με επιμέρους σκορ 12-1 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλαμπόκη ξέφυγαν με +11 (21-10), για να μειώσει ο Μάρσαλ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου στο -7 (27-20). Μάρσαλ και Παπαδόπουλος ανέλαβαν το επιθετικό κομμάτι, τη στιγμή που «έδεσε» η άμυνα του ΠΑΟΚ. Μετά το 27-27 και με επιμέρους σκορ 12-10 στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (39-37).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου απέναντι σε έναν Ικαρο, που "έβλεπε" τις επιθετικές λύσεις του να έχουν εγκλωβιστεί. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σερί 6-0 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι "μάζεψαν" τη διαφορά στο -5 (56-51). Περίπου οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη ο Ικαρος, με μόνιμη απειλή στην επίθεση τον Καλαμπόκη, πλησίασε στο -4 (58-54), αλλά μέχρι εκεί. Ο ΠΑΟΚ, με εξαιρετική άμυνα και τον Παπαδόπουλο να έχει... κέφια, δεν κοίταξε πίσω και, χωρίς να απειληθεί, έφτασε άνετα στο τελικό 74-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-37, 56-51, 74-58

Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Μητσόπουλος, Σταματόπουλος

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 24 (2), Αράπης, ΜακΓκραθ 8, Αποστολίδης, Δέδας 4, Σιμς 6, Γκρέι 8, Παπαδόπουλος 18, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 6.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρης Λυκογιάννης): Τουτζιαράκης 3, Αγαδάκος 2, Κράσιτς, Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου 4, Τόμπσον 13, Καλαμπόκης 16 (2), Κάρολ 11 (1), Μακ’λαρνι 4, Κερασοβίτης 1, Κατούφας, Πετροδημόπουλος 2.