Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 2010

Τα «χρειάστηκαν» οι πρωταθλητές!

Παραλίγο να γίνει το «κάζο» του αιώνα στο «Μεάτσα». Παίζοντας με δέκα παίκτες η Τότεναμ, λίγο έλειψε να γυρίσει το ματς από το 4-1 και τελικά ηττήθηκε 4-3 από την Ίντερ για την 3η αγωνιστική του Champions League. Στα 68 γκολ έφτασε ο Ραούλ, που οδήγησε τη Σάλκε στο 3-0 επί της Χάποελ.

Στο 2-0 αρκέστηκε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Κοπεγχάγη.

Χωρίς τον «φευγάτο» Ρούνεϊ στη σύνθεσή της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με το φτωχό 1-0 επί της Μπουρσασπόρ για τον τρίτο όμιλο, τη στιγμή που Ρέιντζερς και Βαλένθια έμεναν στο 1-1.

Σπουδαίες νίκες για Λιόν (2-0 την Μπενφίκα) και Σάλκε (3-1 την Χάποελ) στον 2ο όμιλο.

Α’ Όμιλος

Ίντερ-Τότεναμ 4-3
Τβέντε-Βέρντερ Βρέμης 1-1

Αν και προηγήθηκε μόλις στο 14’ με σκορ 3-0 η Ίντερ αγχώθηκε για να επικρατήσει 4-3 της Τότεναμ. Ζανέτι (2’), Ετό (11’) με πέναλτι στο οποίο αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Γκόμες και Στάνκοβιτς (14’) οι σκόρερ του μαγικού τετάρτου, ενώ ο Ετό και πάλι στο 35’ το 4-0. Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον εκπληκτικό Γκάρεθ Μπέιλ να πετυχαίνει χατ – τρικ (52’, 90’, 91’) οι Άγγλοι μείωσαν στο τελικό 4-3.

Λιόν-Μπενφίκα 2-0

Με τον Ραούλ να φτάνει τα 68 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Σάλκε επικράτησε 3-1 της Χάποελ Τελ Αβίβ στη Γερμανία, για την 3η αγωνιστική των ομίλων. Δύο γκολ από τον σπουδαίο Ισπανό επιθετικό και ένα από τον Χουράδο. Μείωσαν με τον Σέχτερ στις καθυστερήσεις οι Ισραηλινοί. Άνετη νίκη και για τη Λιόν, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Μπενφίκα στο «Ζερλάν» και με εννέα πόντους βρίσκεται στην κορυφή του 2ου γκρουπ. Οι Μπριάν και Λισάντρο Λόπες πέτυχαν τα τέρματα των Γάλλων.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπούρσασπορ 1-0

Την τελευταία φορά που σκόραρε και η ομάδα του νίκησε είχαμε ακόμα… καύσωνα. Τις άλλες δύο φορές που βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε ισόπαλη 2-2, με την Μπόλτον και τη Γουέστ Μπρομ το περασμένο Σάββατο. Αυτήν τη φορά, όμως, το γκολ του Νάνι κόντρα στην Μπούρσασπορ χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον και μαζί... μπόλικες ελπίδες στον κόσμο της ομάδας ότι θα τους κάνει να ξεχάσουν τον Ρούνεϊ. Ρέιντζερς-Βαλένθια 1-1

Παναθηναϊκός-Ρούμπιν 0-0

Μια «χλωμή» Μπαρτσελόνα, που έμεινε μακριά από τις λαμπερές εμφανίσεις που μας έχει συνηθίσει, αρκέστηκε στο 2-0 κόντρα στην Κοπεγχάγη. «Καθάρισε» ο Μέσι που σκόραρε στο 19’ και στις καθυστερήσεις του αγώνα. Έστω κι έτσι οι Καταλανοί βρίσκονται στην κορυφή του τέταρτου ομίλου του Champions League, μετά από τρεις αγωνιστικές. Βαθμολογία

1. Μπαρτσελόνα 7 (8-2)
2. Κοπεγχάγη 6 (3-2)
3. Ρούμπιν Καζάν 2 (1-2)
4. Παναθηναϊκός 1 (1-7)

Ρούμπιν Καζάν-Παναθηναϊκός 19:30
Κοπεγχάγη-Μπαρτσελόνα 21:45