Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2010

Έπαθε... υψοφοβία η Ντόρτμουντ

Πριν μια εβδομάδα ήταν η Μάιντς και τώρα ήρθε και η σειρά της Ντόρτμουντ να εκτροχιαστεί μετά από επτά συνεχείς νίκες. Για την ένατη αγωνιστική, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με τη Χόφενχαϊμ ισοφαρίζοντας μάλιστα στο 92’ και χρυσώνοντας το χάπι στους 80.000 φίλους της που κατέκλυσαν το «Signal Iduna Park» ενθουσιασμένοι με το όραμα της επιστροφής στην κορυφή μετά από 8 χρόνια.

Ο Ντεμπά Μπα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 9’ κι έξι λεπτά μετά η Ντόρτμουντ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Νούρι Σαχίν ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Καγκάουα, αλλά διατάχθηκε επανάληψη και στη δεύτερη εκτέλεση ο Στάρκε απέκρουσε το σουτ του Τούρκου μέσου. Παρά την πίεση των «κιτρινόμαυρων» το σκορ δεν άλλαξε παρά μόνο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Αντόνιο Ντα Σίλβα με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Με τον βαθμό αυτό η Ντόρτμουντ έφτασε τους 22, ενώ η Χόφενχαϊμ σκαρφάλωσε στους 15.