Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Ίντερ-Πλέον, παίζουν σαν πρωταθλητές!

Οριστικά πίσω της φαίνεται πως έχει αφήσει η Ίντερ την εποχή Μπενίτεθ που συνοδεύτηκε από μέτριες εμφανίσεις και αντίστοιχα αποτελέσματα. Οι πρωταθλητές Ιταλίας και Ευρώπης με τον Λεονάρντο στον πάγκο τους, αρχίζουν να θυμίζουν την περσινή σπουδαία ομάδα. Οι «νερατζούρι», έκαναν πλάκα στην Μπολόνια την οποία νίκησαν 4-1 για την 20ή αγωνιστική της Serie A.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μιλάνου ήταν ο Σάμουελ Ετό, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (63’, 72’) και τελείωσε τη δουλειά που άρχισαν στο πρώτο ημίχρονο οι Στάνκοβιτς (20’) και Μιλίτο (30’). Για τους φιλοξενούμενους απλά μάζεψε κάπως την κατάσταση στο τέλος ο Χιμένεθ, ο οποίος στο 77’ πέτυχε το γκολ της τιμής και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Με τη νίκη αυτή η Ίντερ έφτασε στους 34 βαθμούς, έξι λιγότερους δηλαδή, από την πρωτοπόρο Μίλαν, η οποία όμως έχει ένα παιχνίδι παραπάνω από τη συμπολίτισσά της.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη το Σάββατο Νάπολι και Φιορεντίνα έμειναν στο 0-0. Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, ενώ οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο 45λεπτο, όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που θα τους επέτρεπε να φτάσουν στη νίκη. Έτσι, οι «παρτενοπέι» έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την πρωτοπόρο Μίλαν και οι «βιόλα» να ξεκολλήσουν από τη μέση της βαθμολογίας.