Τετάρτη 31 Αυγούστου 2011

Ιστορική και δραματική νίκη για Μαυροβούνιο

Ο Βλάντιμιρ Ράσιτς έκανε τα πάντα για το Μαυροβούνιο, που επιβλήθηκε των Σκοπίων με 70-65 στην παράταση και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην παρθενική συμμετοχή του σε Eurobasket.

Το Μαυροβούνιο βρίσκεται για πρώτη φορά να συμμετέχει σε Eurobasket κι ήδη πρόλαβε να πάρει την πρώτη νίκη του. Τα Σκόπια το ανάγκασαν να «ιδρώσει», αλλά ο στόχος επετεύχθη για την ομάδα του Νίκολα Πέκοβιτς, που δεν ήταν ο γνωστός «Πέκο», αλλά είδε τον Βλάντιμιρ Ντάσιτς (20π., 16ρ.) να παίζει και γι' αυτόν.
Ο Ντάσιτς με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ έδειξε το δρόμο στο Μαυροβούνιο στην πρώτη περίοδο κι έφτασε να έχει 13 πόντους και 11 ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο, αλλά δεν ήταν αρκετά για να διατηρήσουν μπροστά την ομάδα του. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ συνέχισε να προσφέρει επιθετικές λύσεις στα Σκόπια και με 9 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά και βοήθειες κυρίως από τους Ιλιέφσκι και Στογιανόφσκι Β., «ανάγκασε» το προβάδισμα να αλλάξει χέρια. Ένα σερί 1-10 από το 15' μέχρι το 20' μετέτρεψε το σκορ σε 25-30 κι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.
Παρά τους πόντους των Ντάσιτς και Ντραγκίτσεβιτς από τη μία και των ΜακΚάλεμπι και Ιλιέφσκι από την άλλγ, το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια γι' αρκετή ώρα και στο δεύτερο μισό (37-32 στο 24', 39-40 στο 26', 45-42 στο 28', 46-47 στο 29'), μέχρι να έρθει το... Χ της τρίτης περιόδου (49-49), σκορ που θα μπορούσε να είναι διαφορετικό, αν μέχρι εκείνο το σημείο το Μαυροβούνιο δεν είχε σχεδόν διπλάσια λάθη (17-9) ή τον Πέκοβιτς εκτός πεδίου βολής. Ο «Πέκο» φάνηκε να δίνει προβάδισμα νίκης, κάνοντας με έμμεσο τρίποντο το 61-56 στο 38', όμως, Άντιτς (3π.) και Στογιανίφσκι (2/2β.) ισοφάρισαν σε 61-61 με 6,9'' να απομένουν για τη λήξη. Τα Σκόπια είχαν φάουλ να δώσουν και μείωσαν ακόμη περισσότερο το χρόνο του Μαυροβουνίου, που προσπάθησε να «καθαρίσει» στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Πέκοβιτς δε στάθηκε τυχερός.
Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντοβιτς, πάντως, δεν έβαλε μυαλό και συνέχισε να πετά σημαντικές διαφορές και να επιστρέφει τα «δώρα» στην παράταση. Στο 65-61 (42') ο Ιλιέφσκι έστειλε τη μπάλα στις πινακίδες, αλλά, αντί να αυξηθεί, η διαφορά εξανεμίστηκε (65-65 στο 43'). To ίδιο λάθος δεν ξανάγινε με το σκορ στο 69-65 στο -1'18'', με τα Σκόπια να αναζητούν απεγνωστά το δρόμο προς το καλάθι, αλλά με την πίεση του χρόνου να μη τους βοηθά, αφήνοντας το Μαυροβούνιο να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της Ιστορίας του σε Eurobasket.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 25-30, 49-49, 61-61, 70-65
Μαυροβούνιο (Ράντοβιτς): Βούτσεβιτς 7 (0/1τρίπ.), Γερέτιν 6 (1/3τρίπ., 5ρ., 4ασ.), Μπάκιτς 6 (2/2τρίπ.), Σκεπάνοβιτς, Μπορίσοφ (0/3τρίπ.), Μιχαΐλοβιτς, Κουκ 8 (2/7τρίπ., 4ασ., 3λ.), Βράνες 2, Μπιέλιτσα, Ντραγκίτσεβιτς 12, Πέκοβιτς 9 (9ρ.), Ντάσιτς 20 (5/7δίπ., 3/6τρίπ., 1/2β., 16ρ., 1ασ., 1κλ., 4λ.)
Σκόπια (Ντοκουζόφσκι): Ιλιέφσκι 8 (2/6τρίπ., 4λ.), Σοκόλοφ 5 (1/1τρίπ.), ΜακΚάλεμπ 17 (3/4τρίπ., 4ασ., 4κλ., 3λ.), Στογιανόφσκι Β., 7 (0/2τρίπ., 8ρ., 4κλ.), Στογιανόφσκι 4 (0/1τρίπ.), Άντιτς11(1/8τρίπ.), Τσεκόφσκι 8 (1/4τρίπ., 6ρ.), Σαμαρντζίσκι 5 (11ρ.)

Πηγή: gazzetta.gr