Τετάρτη 31 Αυγούστου 2011

Eύκολα οι Τούρκοι!!

Η Τουρκία δεν συνάντησε καμία δυσκολία στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ. Οι δευτεραθλητές κόσμου επιβλήθηκαν της Πορτογαλίας με 79-56.Πρώτοι σκόρερ για την Τουρκία οι Χέντο Τούρκογλου και Ενές Καντέρ με 14.
Eύκολα οι Τούρκοι
Χρειάστηκε να περάσουν οκτώ λεπτά για να καταφέρει κάποια από τις δύο ομάδες να φτάσει στους δέκα πόντους. Και αυτή η ομάδα ήταν η Τουρκία. Η παρέα του Χέντο Τούρκογλου έκανε το 10-4, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
Οι Τούρκοι στο δεύτερο δεκάλεπτο επέβαλαν τους κανόνες τους στο παρκέ και η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +18 (33-15) με το ημίχρονο να τελειώνει 39-27 υπέρ των Τούρκων.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πορτογάλοι δεν μπορούσαν σε πολλές επιθέσεις ούτε καν να σουτάρουν και έτσι η Τουρκία έφτασε ακόμη και στο +27 (62-35). Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Χέντο Τούρκογλου και τα υπόλοιπα αστέρια της τουρκικής ομάδας παρακολουθούσαν από το πάγκο όλο το τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι η Τουρκία έφτασε σε μια πολύ εύκολη νίκη με 79-56.
Πηγή: gazzetta.gr