Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2011

Να μας Ζήσης!!

Μεγάλη νίκη η Εθνική, 69-60 τη Σλοβενία στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ μετά από μεγάλη μάχη. Αγγίζει την 8άδα, ντέρμπι κορυφής με τη Ρωσία το Σάββατο. Ηγέτης ο Ζήσης.
Να μας Ζήσης!
Μία τεράστια νίκη, μία νίκη που θύμισε την... παλιά Εθνική πανηγύρισε η Ελλάδα κόντρα στην Σλοβενία με 69-60 στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα για ακόμα μία αναμέτρηση έκανε τα εύκολα... δύσκολα, αφού στο ημίχρονο προηγούνταν 35-25 και στο τέλος του τρίτο δεκαλέπτου έχανε 46-44, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο με εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση πήρε τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα σημείωσε πέντε τρίποντα, δύο στην αρχή ο Παπανικολάου, ένα ο Φώτσης και άλλα δύο ο Ζήσης, που ήταν πραγματικός ηγέτης.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζήσης με 19 πόντους, ακολούθησε ο Μπουρούσης με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από 7 είχαν Καλάθης, Φώτσης και Μπράμος.
Αργήσαμε, αλλά... πήραμε μπροστά!

Η Ελλάδα δεν ξεκίνησε πολύ δυνατά και γρήγορα γρήγορα βρέθηκε να χάνει με 4-0. Παρόλα αυτά, η Εθνική «ξύπνησε» γρήγορα και με πόντους των Καϊμακόγλου και Μπράμος ισοφάρισε σε 4-4. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα όμως να έχει καλές επιθέσεις και σωστές άμυνες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περάσουμε μπροστά στο σκορ με 12-9 και 16-11, ενώ το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 18-13 με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Αντώνη Φώτση. Στο πρώτο δεκάλεπτο αυτός που... τράβηξε το κουπί για την Εθνική ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος σε δέκα λεπτά είχε έξι πόντους, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ.

Πάτησε... γκάζι, ήθελε και χειρόφρενο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ και με υπομονή και καλές επιθέσεις, κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά. Η Εθνική με ένα επιμέρους σκορ 11-2 και συνολικά από το τέλος της πρώτης περιόδου ένα σερί 23-6, προηγήθηκε στο 14' με 29-15. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έπαιζαν σωστά την μπάλα μέσα στο καλάθι με τον Κουφό, ενώ στην άμυνα απλά άφηναν τους Σλοβένους να... σπάνε την μπασκέτα με άστοχα τρίποντα. Η Ελλάδα ήταν πιο εύστοχη από τα 6,75, και μάλιστα με τρίποντα των Μπράμος και Καλάθη διαμόρφωσε το 35-20 στο 16'. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ωστόσο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε την επαφή με το σκοράρισμα, μένοντας για περίπου τρία λεπτά χωρίς καλάθι. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Σλοβένοι, οι οποίοι με ένα σερί 5-0 μείωσαν στο 35-25, αν και το ημίχρονο τελείωσε με δύο βολές του Καλάθη και το 37-25. Έτσι λοιπόν, στο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα είχε 11/19 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 15-2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.

Από το +12, στο -2...

Το τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα... έσβησε τη μηχανή και από το +12 που προηγούνταν στο τέλος του ημιχρόνου, βρέθηκε στο 30' να είναι πίσω στο σκορ με δύο πόντους. Η Σλοβενία ξεκίνησε δυνατά και με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 37-30, ωστόσο ο Ζήσης με δύσκολο καλάθι έδωσε... ανάσα για το 39-30. Παρόλα αυτά, ο Λάκοβιτς που είχε πλέον «ζεσταθεί» με καλάθι και φάουλ έκανε το 39-33 και... έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση των Σλοβένων. Η Εθνική στην συνέχεια είχε κάκιστες επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να υπάρχουν μεγάλα «νεκρά» διαστήματα στο σκοράρισμα. Αυτό βοήθησε τους αντιπάλους μας να μειώσουν αρχικά σε 42-37 και μετά σε 44-43. Στο σημείο αυτό ο Ζούρος πήρε τάιμ άουτ για να... ξυπνήσει τους διεθνείς, ωστόσο η κατάσταση δεν άλλαξε. Μάλλον έγινε και χειρότερη, αφού ο Σμόντιτς με τρίποντο έβαλε μπροστά την Σλοβενία με 46-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Με... τέτοιο Ζήση και πέντε τρίποντα, δεν χάνεις!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντυπωσιακά και από τα πρώτα δευτερόλεπτα φάνηκε πως θα ακολουθήσει ένα πραγματικό ντέρμπι. Για συνεχόμενες φάσεις βέβαια, δεν βλέπαμε μπάσκετ, αλλά διαγωνισμό τριπόντων! Ο Παπανικολάου για την Ελλάδα ευστόχησε σε δύο, ενώ από την Σλοβενία απάντησαν από τα 6.75' οι Λάκοβιτς και Λόρμπεκ, που διαμόρφωσαν και το 52-50. Στην συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο με τους Σλοβένους να προηγούνται 57-56. Στο σημείο όμως αυτό μίλησε η ελληνική καρδιά. Ο Μπουρούσης με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 58-57 για την Εθνική, ενώ στην συνέχεια με δύο τρίποντα οι Ζήσης και Φώτσης έκαναν το 64-58! Ο Λάκοβιτς μείωσε με ένα γρήγορο καλάθι σε 64-60, ωστόσο η «απάντηση» του Ζήση ήταν άμεση και... αφοπλιστική. Ο διεθνής άσος με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 67-60 και «καθάρισε» το ματς. Το... κερασάκι στην ελληνική νίκη έβαλε ο Μπράμος με κάρφωμα στο τέλος για το 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 25-37, 46-44, 60-69

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 14 (3), Ρούπνικ, Σμόντις 5 (1), Ούντριχ, Ντράγκιτς Γ. 9, Ζούπαν, Μπέγκιτς 8 (12 ριμπάουντ), Λόρμπεκ 10 (1), Μούριτς 1, Πρέπελιτς, Όζμπολτ 3(1), Ντράγκιτς Ζ. 10, Γιαγκοντικ

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 8 (7 ριμπάουντ), Ζήσης 19 (3), Βασιλειάδης 5 (1), Καλάθης 7 (1), Φώτσης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Μαυροειδής 2, Μπράμος 7 (1), Κουφός 6 (8 ριμπάουντ), Σλούκας, Καϊμακόγλου 2

Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Ράντοβιτς (Κροατία), Γκέλερ (Βέλγιο)