Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 2015

ΠΑΟΚ με το… ζόρι!!

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δυσκολεύτηκε πολύ από το αξιόμαχο Ρέθυμνο στην Πυλαία, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 73-67.

ΠΑΟΚ με το… ζόρι!
Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βασιλειάδη-Μάρκοβιτς, αλλά και χάρη στην ψυχραιμία των παικτών του στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα το Ρέθυμνο με 73-67 και έτσι κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Σέρβος φόργουορντ τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, ενώ ο Έλληνας διεθνής είχε 17. Από τους Κρητικούς πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χάροου και Γιαννόπουλος με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ κακό και χωρίς ρυθμό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, καθώς τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και το Ρέθυμνο έδειχναν εκτός… νερών (2-2). Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στη συνέχεια, αφού -περίπου στα μισά της περιόδου- ο Κώστας Βασιλειάδης πήρε… φωτιά και με απανωτά τρίποντα, έστειλε το «Δικέφαλο του Βορρά» στο +7 (11-4). Όμως, οι Κρητικοί αντέδρασαν στα τελευταία δύο λεπτά και έτσι κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-13).

Χάρη στον Κώστα Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο +8 (23-15) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά το Ρέθυμνο «απάντησε» με ένα σερί 9-0 για το προσπέρασμα (23-26). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου «αφυπνίστηκε», βρίσκοντας λύσεις μέσα στη ρακέτα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που διατηρούσαν το προβάδισμά τους (27-30). Παρ’ όλα αυτά, δύο καλές άμυνες έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κρατήσουν χωρίς καλάθι τους Κρητικούς, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 30-30.

Με ένα σερί 5-0 μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, πηγαίνοντας στο +5 (35-30). Όμως, για άλλη μία φορά το Ρέθυμνο δεν τα παράτησε και με ένα δικό του 6-0, πέρασε ξανά μπροστά (35-36). Στη συνέχεια το ματς έγινε ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να προηγείται 51-50.

Όπως και στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έτσι και σε αυτό, ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένα σερί 5-0 για το +4 (55-51). Ο Σάφτενααρ προσπαθούσε από το Ρέθυμνο, αλλά ο Μάρκοβιτς ήταν αρκετά αξιόπιστος για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να πάνε ακόμη και στο +7 (63-56). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου διατηρούσαν μία διαφορά «ασφαλείας» (65-59), αλλά ο Γιαννόπουλος –περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος- έβαλε «φωτιά» στο ματς, μειώνοντας στον πόντο (65-64). Όπως είναι φυσικό, το παιχνίδι πήγε στην… κόψη του ξυραφιού στον εναπομείναντα χρόνο (69-66), αλλά εκεί μίλησε η ψυχραιμία των παικτών του Μαρκόπουλου, οι οποίοι πήραν τη νίκη και την πρόκριση με το τελικό 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-30, 50-51, 73-67

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 7, Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (2), Κακαρούδης 11 (1), Τσόχλας 7 (1), Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Καμάρας, Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 19, Μπάλαμπαν 7.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 9 (1), Σχίζας 10 (1), Ρέλφορντ 4, Σάφτενααρ 9 (1), Γιαννόπουλος 14 (2), Χάροου 15, Κουκ, Καμπερίδης 2, Κορόλεφ 4, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης. *Πηγή: sport-fm.gr*