Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015

Πάλεψε, αλλά παραδόθηκε στην Τουρκία ο Άρης!!

Λύγισε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη Μπάνβιτ στην Τουρκία ο Άρης, γνωρίζοντας την ήττα με 96-84 για την 5η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του EuroCup. Εξαιρετικά ανταγωνιστικοί για 35’ οι «κίτρινοι».

Πάλεψε, αλλά παραδόθηκε στην Τουρκία ο Άρης
Τη δεύτερη ήττα του στο φετινό EuroCup γνώρισε ο Άρης, 96-84 από τη Μπάνβιτ στην Τουρκία. Την επόμενη αγωνιστική οι «κίτρινοι» θα υποδεχθούν την επίσης τουρκική Τραμπζονσπόρ, στο Nick Galis Hall.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ο Ντομινίκ Τζόνσον, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, ενώ τριάμισι λεπτά πριν το τέλος έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του με δυο διαδοχικά τρίποντα από τα 8 μέτρα. Καθοριστικός και ο Γκάσπερ Βίντμαρ που έκανε double-double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από πλευράς Άρη ξεχώρισαν οι Γουότερς και ΜακΝιλ με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα.

inner

Ιδανικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Άρης, που με μπροστάρη τον ΜακΝιλ μετέτρεψε το 5-4 των πρώτων λεπτών σε 5-15, για να κλείσει την 1η περίοδο στο +5 (15-20). Στο διάστημα αυτό η άμυνα των «κίτρινων» αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τον Γκάσπερ Βίντμαρ, που σκόραρε 5 πόντους, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ, 4 εκ των οποίων επιθετικά.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης παρασύρθηκε από το γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων, κάνοντας βιαστικές επιλογές κυρίως στην επίθεση. Παράλληλα, είχε έντονο πρόβλημα στα ριμπάουντ, δίνοντας στους Τούρκους διπλές ή ακόμα και τριπλές ευκαιρίες να πετύχουν καλάθι. Έτσι, η Μπάνβιτ, με ένα σερί 12-2 πέρασε μπροστά στο σκορ (34-28 3:30’ πριν το ημίχρονο), μετά το 5-4 των πρώτων λεπτών, κλείνοντας εν τέλει την δεύτερη περίοδο στο 39-33.

inner

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βίντμαρ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στον Άρη σκοράροντας, κερδίζοντας φάουλ, αλλά και ανανεώνοντας επιθέσεις για την ομάδα του μέσω επιθετικών ριμπάουντ. Οι «κίτρινοι» παρέμειναν κοντά στο σκορ με διαδοχικά τρίποντα από Γουάιτ και ΜακΝιλ, ενώ με καλάθι του Πελεκάνου ισοφάρισαν σε 55-55, 3:10’ πριν το τέλος. Ωστόσο, διαδοχικά λάθη στα τελευταία λεπτά οδήγησαν σε 8-0 σερί των Τούρκων και στο 65-63 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε και η τέταρτη περίοδος, με την μεν Μπάνβιτ να μην μπορεί να διευρύνει την υπέρ της διαφορά, αλλά τον Άρη από την άλλη να αδυνατεί να προσπεράσει. Κομβικά στην εξέλιξη της αναμέτρησης αποδείχθηκαν δύο απανωτά τρίποντα του Τζόνσον από τα οκτώ μέτρα, με τα οποία η Μπάνβιτ ξέφυγε με +8 (81-73), 4 λεπτά πριν τη λήξη, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της, καθώς η αντίδραση του Άρη δεν ήρθε ποτέ.

Αντίθετα η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη φάνηκε να παρατάει το παιχνίδι, με την τελική διαφορά των 12 πόντων (96-84) να μην είναι αντιπροσωπευτική της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η 2η ήττα του Άρη στον 4ο όμιλο του EuroCup μετά από 5 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84

Μπάνβιτ (Ερνάκ): Ουλουσόι, Φόρτσον 13, Τζόνσον 27, Σλότερ 14, Γκετσίμ, Στέφενς, Σίμονς 11, Βίντμαρ 24, Μόερμαν 5, Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ 2.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7, Τσούπκοβιτς, Γουάιτ 8, Γουότερς 20, Ζάρας 3, Χάγκινς 10, Κόεν 14, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16. *Πηγή: sport-fm.gr*