Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

Στο φινάλε ο Απόλλωνας την Καβάλα!!

Στο φινάλε ο Απόλλωνας την Καβάλα

Την 8η νίκη του στην Α1 και την 4η στα πέντε τελευταία παιχνίδια, πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πατρών που επικράτησε δύσκολα 66-59 της Καβάλας.

Ο Απόλλωνας έδειχνε πως θα μπορούσε να καθαρίσει εύκολα το παιχνίδι με την Καβάλα, αφού προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, όμως η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου, μπήκε ισόπαλη στο τελευταίο δίλεπτο του ματς με 59-59 κόντρα στους Πατρινούς. Ένα τρίποντο του Μέιερ στα 21 δεύτερα πριν το τέλος, ήταν εκείνο που στην ουσία έκρινε την αναμέτρηση. Ο Σάντλερ με 15 πόντους και ο Γουντς με 10 και 13 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ουίλιαμς είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Oι Πατρινοί μπήκαν αποφασιστικά στην αναμέτρηση και πήραν άμεσα το προβάδισμα που στην πρώτη περίοδο έφτασε ακόμα και στους δέκα πόντους με τους Γουντς και Πάλμπλαντ να σέρνουν τον χορό στο σκοράρισμα. Έτσι η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (17-7) στο 8’ μετά από ένα σερί 8-0. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Απόλλωνα να προηγείται με οκτώ πόντους διαφορά, 21-13 με καλάθι του Άντερσον.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά στην μικρότερη τιμή κατέβηκε μέχρι και τους πέντε πόντους και στην ανώτερη πήγε στο +12 με δύο βολές του Λαμπρόπουλου στο 15’ (32-20). Ένα σερί 7-0 της Καβάλας έφερε το ματς στο 32-27 με δύο βολές του Ουίλιαμς στο 18’, αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά τη διαφορά με ένα σερί 6-0 για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 38-27.

Στο 22’ ο Απόλλωνας θα φτάσει να προηγείται με 15 πόντους (42-27) με καλάθι του Μέιερ, όμως με τους Γουίλιαμς και Λέιζερ η Καβάλα κάνει σερί 9-0 για να κατεβάσουν την διαφορά στους 6 (42-36), λίγο μετά τα μισά της 3ης περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν ν’ ανεβάσουν πάλι την διαφορά στο +10, 48-38 με τρίποντο του Μέιερ στο 28’, για να λήξει η πρώτη περίοδος με τον Απόλλωνα να έχει μια διαφορά οκτώ πόντων (49-41) στη λήξη της 3ης περιόδου.

Δύο τρίποντα του ΜακΚι και ένα καλάθι του Κοστόφ, φέρνουν το παιχνίδι σε ισορροπία με 49-49 στα 7:49 πριν τη λήξη του αγώνα με το ματς επί της ουσίας να ξεκινά από την αρχή σ’ εκείνο το σημείο. Με δύο καλάθια του Κρόμα κι ένα του Ουίλιαμς, η Καβάλα με σερί 6-0 θα προηγηθεί για με στο 35’ με τρεις πόντους, όμως ο Σάντλερ με δίποντο και ο Πάλμπλαντ με τρίποντο θα ξαναδώσουν προβάδισμα στους Πατρινούς με 57-55. Ο ΜακΚι με το καλάθι του 1:59 πριν το τέλος, διαμορφώνει το 59-59. Ο Σάντλερ θα σημειώσει μία βολή στα 61’’ πριν το φινάλε, ο Κρόμα θα χάσει σουτ στα 41’’ πριν το φινάλε και ο Μέιερ με τρίποντο στα 21’’ πριν τη λήξη θα γείρει την πλάστιγγα στην πλευρά του Απόλλωνα με το 63-59. Ο Βεργίνης με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 66-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-27, 49-41, 66-59

Απόλλωνας Πατρών: Αργυρόπουλος 2, Παλμπλαντ 8 (1), Μέιερ 8 (1), Σάντλερ 15 (1), Γουντς 10 (13ριμπάουντ), Άντερσον 4, Βεργίνης 6 (1), Τζαουάρα 5 (1), Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 8

Καβάλα: Λέιζερ 12 (1), Ουίλιαμς 20 (11ριμπάουντ), ΜακΚι 8 (2), Γιαννακίδης, Κρόμα 9, Σταμπουλής 2, Κοστόφ 8, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής *Πηγή: sport-fm.gr*