Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

Ξεπέρασε τον… πόνο του ο Άρης!!

Ξεπέρασε τον… πόνο του ο Άρης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οκάρο Ουάιτ, αλλά και συγκέντρωση στην άμυνα, ο Άρης άφησε πίσω του την ήττα από την Νεπτούνας, επικρατώντας 82-68 του Λαυρίου.

Αφού έδειξε ιδιαίτερη προσήλωση στην άμυνα, ενώ είχε και τον Οκάρο Ουάιτ σε πολύ καλή μέρα, ο Άρης δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα από το Λαύριο, το οποίο νίκησε 82-68 λίγες ημέρες μετά την ήττα από την Νεπτούνας στην Λιθουανία.

Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός φόργουορντ, με τους Χάγκινς, ΜακΝίλ και Πελεκάνο να προσθέτουν από 10 ο καθένας. Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιαννακόπουλος με 11 πόντους.

Με αργό ρυθμό αλλά και κακό ποιοτικά ήταν το ματς στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Άρη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (5-4). Το Λαύριο συνέχισε να δείχνει τρομερή δυσκολία στην επίθεση, με τους «κίτρινους» από την άλλη -χωρίς να ανεβάσουν ιδιαίτερα στροφές- να πηγαίνουν στο +7 (13-6) και τον Μπάρλο να διαμορφώνει το 13-8 στο τέλος της περιόδου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου το Λαύριο μείωσε στους τρεις πόντους (13-10), με την απάντηση του Άρη να ήταν ένα 7-0 για το +10 (20-10). Όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια, όπου αρχικά μείωσαν στο καλάθι (20-18), ενώ ο Κέσελ τους έδωσε ακόμη και το προβάδισμα (22-23) στα μισά. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στα εναπομείναντα λεπτά και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 39-33.

Ο Άρης εξακολουθούσε να είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο μέσω της καλής τους άμυνας. Έτσι, οι «κίτρινοι» συντηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό, φτάνοντας στο +13 (49-36) με τρίποντο του Πελεκάνου. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση μέχρι πριν δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, καθώς οι γηπεδούχοι πήγαν στο +15 (59-44). Εκεί, το Λαύριο αντέδρασε, μειώνοντας στους επτά (59-52), με τον Ουότερς να δίνει «ανάσα» στον Άρη για το 61-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο παρέδωσε… πνεύμα. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν σε θέση να ακολουθήσουν το ρυθμό του Άρη, ο οποίος μπήκε δυνατά και μέχρι τα μισά είχε φτάσει στο +16 (72-56). Όπως είναι φυσικό, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν… ανησύχησαν ιδιαίτερα μέχρι το τέλος του ματς και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 39-33, 61-52, 82-68

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 17 (1), Ουότερς 8 (2), Χάγκινς 10, Μούρτος 6, ΜακΝίλ 10, Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 10 (2), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης 2, Ζάρας 5, Κοέν 5 (1), Σμίτσακ 2.

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 4, Σακελλαρίου 8 (2), Νίξον 4, Κακλαμανάκης, Μπολντς 10, Κρούμπαλι 7, Τσίρος, Κέσελ 10 (1), Πέρρακης 8 (2), Γιαννακόπουλος 11 (1), Μπάρλος 6, Μπέμπης.