Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

Μπαλωθιές… σωτηρίας για Ρέθυμνο!!!

Το Ρέθυμνο επικράτησε 89-76 του Αρκαδικού στην Κρήτη, πήρε το έκτο ροζ φύλλο αγώνα φέτος (όλα στην έδρα του) και… ξεμπέρδεψε με τη σωτηρία, κοιτώντας ακόμη και ψηλότερα πλέον.

Μπαλωθιές… σωτηρίας για Ρέθυμνο!Εκτός έδρας… δεν υπάρχει, στο Ρέθυμνο, όμως, κάνει κουμάντο μόνο αυτό!

Η ομώνυμη ομάδα της κρητικής πόλης επικράτησε 89-76 του Αρκαδικού, στο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, πήρε το έκτο ροζ φύλλο αγώνα φέτος (όλα στην έδρα της) και μόνο αν… αυτοκτονήσει θα πέσει κατηγορία, κοιτώντας, πλέον, ακόμη και ψηλότερα.

Ρεκόρ 3-14 έχουν, πλέον, οι Αρκάδες, που παραμένουν στον… πάτο της βαθμολογίας και σε τρομερά δύσκολη θέση.

Εξαιρετικό ματς από τον Τόμς Ντελινινκάιτις, που πέτυχε 23 πόντους!

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν… κάπως ισορροπημένο το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βγάλουν άμυνες, με αποτέλεσμα να λήξει η περίοδος 21-20 υπέρ των Κρητικών. Από τη δεύτερη και έπειτα, όμως, οι Ρεθυμνιώτες… έβαλαν το πόδι στο γκάζι και δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και το τέλος. Με ένα επιμέρους 23-16, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου μπροστά στο σκορ, 44-36.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα παρέμεινε ίδια. Οι γηπεδούχοι έβαλαν ξανά 23 πόντους, δέχθηκαν 19 και βρέθηκαν να προηγούνται 67-55. Το φινάλε, λοιπόν, ήταν λογικό να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Αρκάδες δεν έδειχναν ικανοί να επιστρέψουν στο ματς και οι Κρητικοί πήραν τη νίκη με σκορ 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-36, 67-55, 89-76.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Νελινινκάιτις 23 (4), Σχίζαν 7 (1), Στόουν 14, Κάρτερ 9, Σάφτενααρ 7, Γιαννόπουλος 6 (2), Τσακαλέρης 2, Χάροου 21 (2).

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 13 (9ριμπ), Βαν Όστρουμ 8, Στεφανίδης 2, Καλλινικίδης 5 (1), Λίτζιον 20 (3), Νούτινεν 8. *Πηγή: sport-fm.gr*