Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

Η παλιά καλή Γκλάντμπαχ!!

Η Γκλάντμπαχ θυμήθηκε τον καλό της εαυτό και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, σκόρπισε με 5-1 τη Βέρντερ Βρέμης, επέστρεψε στις νίκες μετά από 2 σερί ήττες.

Η παλιά καλή ΓκλάντμπαχΤην Γκλάντμπαχ που έπαιζε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο στον πρώτο γύρο, είδαμε εκ νέου σήμερα. Τα «πουλάρια», πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση διέλυσαν με 5-1 τη Βέρντερ Βρέμης και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, έπειτα από δύο σερί ήττες.

Οι ποδοσφαιριστές του Τόμας Σάαφ μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν μόλις στο 12’ με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Νταχούντ έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο και έφυγε στην αντεπίθεση, άνοιξε δεξιά στον Αζάρ, ο οποίος γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον αμαρκάριστο Στιντλ που με προβολή άνοιξε το σκορ για τη Γκλάντμπαχ. Με τη συμπλήρωση τριάντα ένα λεπτών, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους, με τέρμα του Κρίστενσεν, έπειτα από ασίστ του Νταχούντ.

Το 2-0 του πρώτου μέρους δεν πτόησε την Γκλάντμπαχ, που συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο 50’ έκανε τρία τα τέρματά της, ξανά με τον Κρίστενσεν. Έξι λεπτά αργότερα, ο Κλαούντιο Πιζάρο μείωσε σε 3-1 από το σημείο του πέναλτι, αλλά στο 70’ ο Ράφαελ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 με τον ίδιο τρόπο. Από την άσπρη βούλα!

Το… κερασάκι στην τούρτα, έβαλε τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Νόρντβειτ, με καταπληκτικό πλασέ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1. Πλέον, με αυτό το τρίποντο, η Γκλάντμπαχ έβαλε «στοπ» στο αρνητικό σερί των δύο ηττών, επιστρέφοντας στις νίκες μετά τις 20 Δεκεμβρίου και το 3-2 επί της Ντάρμσταντ.