Σάββατο 5 Μαρτίου 2016

Στην εκπνοή έχασε το τρίποντο η Μονακό!

Στην εκπνοή έχασε το τρίποντο η Μονακό

Η ομάδα του Ζαρντίμ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Καέν που ισοφάρισε στο 89ο λεπτό. Στο +9 από την 3η θέση οι Μονεγάσκοι.

Για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι η Μονακό κατόρθωσε να μείνει αήττητη, πλην όμως έχασε την ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο που θα της διευκόλυνε ακόμα περισσότερο στο κυνήγι της 2ης θέσης. Ωστόσο η διαφορά των εννέα πόντων δίνει ασφάλεια στην ομάδα του Ζαρντίμ για απευθείας πρόκριση στους ομίλους του προσεχούς Τσάμπιονς Λιγκ, αφού η 3η Λιόν βρίσκεται εννέα πόντους πίσω με ένα ματς λιγότερο.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, στο 55ο λεπτό ο Λεμάρ άνοιξε το σκορ για τη Μονακό, όμως ο Φερέ στο 64ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια με εκτέλεση πέναλτι. Στο 69ο λεπτό ο Γιαχία με αυτογκόλ έδωσε ξανά προβάδισμα στους Μονεγάσκους, όμως ο Κουακού στο 89’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.