Τετάρτη 3 Ιουνίου 2009

Εκτός Euroleague o Άρης

Το εισιτήριο για την επόμενη Euroleague σφράγισε το Μαρούσι, κερδίζοντας με 76-72 τον Άρη στο κατάμεστο “Αλεξάνδρειο”. Η ατμόσφαιρα στο κατάμεστο Παλέ ήταν από την αρχή εκπληκτική και θύμιζε εικόνες από το ένδοξο παρελθόν των «κίτρινων». Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καθυστέρηση, καθώς τα πολλά χαρτάκια και οι κορδέλες που πετάχτηκαν στον αγωνιστικό χώρο εμπόδιζαν την έναρξή του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε δυνατά, με μεγάλη διάθεση και με δύο τρίποντα των Γκαβέλ και Κλάρκ προηγήθηκε 6-2. Στη συνέχεια ωστόσο το Μαρούσι έκανε αντεπίθεση διαρκείας και με τον Στίβενσον (15 πόντους στο δεκάλεπτο!) ως κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών έτρεξε ένα σερί 13-0 παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, το οποίο και διατηρεί με τα φοβερά στατιστικά ευστοχίας.
Μετά από το σερί του Αμαρουσίου στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν σειρά του Άρη να φέρει τα πάνω-κάτω και με ένα φοβερό 16-0, η διαφορά όχι απλά εξανεμίστηκε, αλλά οι
“κίτρινοι” πέρασαν και μπροστά στο σκορ, αφήνοντας τον αντίπαλό τους χωρίς καλάθι για πάνω από πέντε λεπτά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Μαρούσι πέρασε μπροστά με 49-48, αλλά ο Άρης με ένα σερί 8-0 έκανε το 56-49. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με τους “κίτρινους” να προηγούνται με 58-50. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Μαρούσι με ένα μικρό σερί έκανε το 61-57 και στην συνέχεια με ένα καλάθι του Κουμπούρα μείωσε στους 2 πόντους (61-59). Με 4 πόντους του Μπετς όμως και ένα τρίποντο του Τσαλδάρη, ο Άρης έφτασε στο 68-59. Ο Καϊμακόγλου έβαλε και πάλι στο παιχνίδι το Μαρούσι μειώνοντας με τρίποντο στους 6 (70-64) και μάλιστα με τρίποντο του Στίβενσον και καλάθι του Καϊμακόγλου η διαφορά έπεσε στον πόντο (70-69). Στα 13 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, το Μαρούσι πέρασε μπροστά με 72-71 με μία ελεύθερη βολή του Χαραλαμπίδη. Ο Κλάρκ έχασε το λέι απ και το Μαρούσι με 2 βολές του Στίβενσον έκανε το 71-74, 3 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Ο Τσαλδάρης έβαλε μία από τις δύο βολές και μείωσε σε 72-74, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης με 2 βολές έγραψε το τελικό 72-76 και άφησε τον Άρη εκτός Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 19-27, 39-36 (ημίχρονο), 58-50, 72-76.