Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε...

Ο Βιτόλο σε προσπάθειά του στο παιχνίδι με την Χερενφέιν Παρά το γεγονός ότι κυνήγησε το γκολ, έχασε σημαντικές ευκαιρίες ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος και ο Φερνάντο Σάντος έριξε στη μάχη ότι... χαρτί είχε στον πάγκο, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 απέναντι στη Χερενφέιν στην Ολλανδία και σε συνδυασμό με το 1-1 της Τούμπας αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League, παρά την καλή του εμφάνιση.

Το γκολ ήταν από την αρχή ο στόχος για τον "δικέφαλο" του βορρά καθώς χωρίς αυτό ήταν γνωστό από πριν ότι δεν θα ερχόταν η πρόκριση. Τελικά οι παίκτες του Σάντος δεν τα κατάφεραν, παρά το γεγονός ότι οι ευκαιρίες που δημιούργησαν ήταν πολλές...

Στο 7' ύστερα από εκτέλεση κόρνερ των Ολλανδών, κεφαλιά του Νίλσεν στο πρώτο δοκάρι έφυγε άουτ. Στο 29' ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στην αντίπαλη εστία με αξιώσεις. Ο Ίβιτς κινήθηκε ωραία έξω από την μεγάλη περιοχή, μπήκε σ' αυτήν και πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 36΄ από σέντρα του Λίνο, ο Φωτάκης βρέθηκε μόνος στην καρδιά της ολλανδικής άμυνας, σούταρε από πλεονεκτική θέση πάνω στον Λέιζαλ.

Σειρά των γηπεδούχων στο 39' να απειλήσουν, με το σουτ του Σιμπόν έξω από την περιοχή να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χαλκιά, ενώ στο 42΄ σουτ του Ενρίκε μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.

Στις αρχές του β' ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ για μια ακόμα φορά με τον Βλάνταν Ιβιτς. Ο Σέρβος έπιασε ωραία κεφαλιά στο 52' από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Σταδιακά ο ΠΑΟΚ όσο το παιχνίδι οδηγούνταν στην λήξη του, ανέβαζε την επιθετικότητα του, και με την αλλαγή του Γκαρσία από τον Κουτσιανικούλη, έδειξε φανερά πως τα παίζει όλα για όλα. Η άμυνα των Ολλανδών όμως ήταν οργανωμένη και απομάκρυνε τους κινδύνους ενώ με αντεπιθέσεις δημιουργούσαν κινδύνους στην ελληνική άμυνα.

Στο 82' ο Κουτσιανικούλης έστειλε ωραία σέντρα στην περιοχή της Χέρενφεν αλλά πριν προλάβει ο Βιεϊρίνια να παρέμβει ο γκολκίπερ Λέιζαλ με ωραία προσπάθεια εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Στις καθυστερήσεις ένα δυνατό σουτ του Μουσλίμοβιτς έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λέιζαλ και αυτή ήταν η τελευταία ευκαιρία του ΠΑΟΚ για κάτι θετικό, με τελική συνέπεια τον αποκλεισμό του από την συνέχεια της διοργάνωσης και τους ομίλους του Εuropa League.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε...
12' Γέμισμα προς την περιοχή των Ολλανδών που απομάκρυναν προσωρινά, σουτ του Τσιρίλο από περίπου 40 μέτρα, άουτ. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο ματς
22' Δυνατό σουτ του Γκρινχάιμ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Χαλκιά
25' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΠρώτη κάρτα στο ματς την πήρε ο Μπρόιερ για μαρκάρισμα στον Μουσλίμοβιτς
29' Μπαλιά του Βιειρίνια προς τον Ιβιτς, που μετά από ωραίες προσποιήσεις μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά άουτ!. Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
36' Δυνατό σουτ του Φωτάκη έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Λέισαλ, που έσωσε την ομάδα του

46' Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το δεύτερο μέρος...
51' Κόρνερ του Φωτάκη, κεφαλιά του Ιβιτς μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια! Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους
54' Ο Γκρινχάιμ απέφυγε τον Λίνο από δεξιά, μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ όμως ευτυχώς για τον δικέφαλο του "βορρά", το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ
56' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Ντίγκσταντ
58' Κεφαλιά πάσα του Σιμπόν, νέα κεφαλιά του Παπαδόπουλου στα δίχτυα, με το τέρμα να ακυρώνεται όμως καθώς ο ομογενής Ελληνας επιθετικός έσπρωξε τον Μπιζέρα
59' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Λοσάντα για μαρκάρισμα στον Βιτόλο
62' ΑΛΛΑΓΗΟ Φιλομένο στη θέση του Φωτάκη
69' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Βιτόλο
74' Ο Φιλομένο άνοιξε για τον Ιβιτς, που σούταρε από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στα πλευρά του Μπρόιερ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ζήτησαν πέναλτι όμως ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί
76' ΑΛΛΑΓΗΟ Κουτσιανικούλης στη θέση του Πάμπλο Γκαρσία
79' ΑΛΛΑΓΗΟ Καλού στη θέση του Σιμπόν
83' ΑΛΛΑΓΗΟ Αναστασάκος στη θέση του Σαβίνι. Ο Φερνάντο Σάντος τα παίζει όλα για όλα
85' Φάουλ του Καλού, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Χαλκιά
90' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Τζούριτς, που άργησε να επιστρέψει την μπάλα στο γήπεδο ενώ έκανε ζέσταμα με τους αναπληρωματικούς της Χερενφέιν!
90+ Σέντρα του Ιβιτς, ο Αναστασάκος έστρωσε την μπάλα με το στήθος στον Μουσλίμοβιτς, που έκανε αμέσως το σουτ, άουτ