Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

Tα αποτελέσματα

Με άνεση πέρασαν στους ομίλους τα περισσότερα από τα φαβορί των play off του Europa League. Η Βέρντερ Βρέμης κέρδισε με 2-0 την Ακτόμπε και έδωσε πανηγυρικό χαρακτήρα στην πρόκρισή της. Χωρίς άγχος προκρίθηκαν Αγιαξ, Λιλ και Λάτσιο, παρόλο που η τελευταία ηττήθηκε από την Ελφσμποργκ. Νίκη ανατροπής πέτυχε η Χέρτα Βερολίνου και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ακτόμπε– Βέρντερ Βρέμης 0 - 2 (10',45'Πιζάρο)

Φαίνεται πως για την Βέρντερ το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα δεν ήταν αρκετό. Μετά το εντυπωσιακό 6-3 στη Βρέμη, οι γερμανοί επικράτησαν με 2-0 επί της Ακτόμπε. Δύο γκολ του Πιζάρο, ένα στο 10ο λεπτό και ένα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετά για να δώσουν πανηγυρικό χαρακτήρα στην πρόκρισή της στους ομίλους.

Σλόβαν Μπρατισλάβα – Αγιαξ 1-2 (45’Σιλβέστρ – 30’Ντε Γιονγκ, 84’Μπακιρτσίογλου)

Κανένα άγχος δεν είχε ο Αγιαξ απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβα, καθώς είχε επικρατήσει με 5-0 μέσα στην έδρα του. Ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη και να περάσει με συνολικό αποτέλεσμα 7-1. Ο Ντε Γιονγκ στο 30’ άνοιξε το σκορ για τους ολλανδούς, ο Σιλβέστρ στο 45’ ισοφάρισε, αλλά ο Μπακιρτσίογλου στο 84ο λεπτό έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Λιλ – Γκενκ 4-2 (10’, 73’Ντε Μέλο, 59’Ντουμόντ, 70’Χάζαρντ – 24’Μπάρντα (πεν.), 86’Τόζερ)

Η Λιλ επικράτησε άνετα μέσα στην έδρα της με 4-2 επί της Γκενκ και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα, την άφησε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ολεπτό με τον Ντε Μέλο. Το πέναλτι του Μπάρντα στο 24’ ισορρόπησε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Λιλ πέτυχε τρία γκολ, με τον Ντουμόντ στο 59’, τον Χάζαρντ στο 70’ και τον Ντε Μέλο στο 73’, και κλείδωσε την πρόκριση. Ο Τόζερ μείωσε σε 4-2 στο 86΄.

Χέρτα Βερολίνου – Μπρόντμπι 3-1 (75’,86’Κτσάρ, 80’Νταρντάι – 51’Ράσμουνσεν)

Η Χέρτα κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-2 από την πρώτη αναμέτρηση και να επικρατήσει μέσα στην έδρα της με 3-1 επί της Μπρόντμπι. Η ομάδα της γερμανικής πρωτεύουσας συνεχίζει έτσι την πορεία της στην διοργάνωση.

Ελφσμποργκ – Λάτσιο 1-0 (69’Αντιτς)

Η Λάτσιο γνώρισε την ήττα από την Ελφσμποργκ, χωρίς όμως να νοιάζεται, καθώς το 3-0 από το Ολίμπικο την είχε στείλει ήδη στους ομίλους.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα (με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίνονται):

Αμκαρ Περμ – Φούλαμ 1 - 0 (90’Κούσεβ)
Καραμπάχ – Τβέντε 0 - 0
Χαποέλ Τελ Αβίβ – Τέπλιτσε 1-1 (90’Νταγιάν - 89’Φοντράσεκ)
Ντιναμό Μόσχας – ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1-2 (10’Κερζάκοφ – 14’Ντελέβ, 55’Ιβάνοφ)
Σίγκμα Ολομουτς – Εβερτον 1-1 (80’Σούλτες – 44’Πιεναάρ)
Ζενίτ – Νασιονάλ 1-1 (34’Τέκε – 89’Μίκαελ)
Τρόμσο – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (61’Ρούσφελντ – 56’Μαρτίνεζ(πεν.) )
Κλουζ – Σαράγεβο 2-1 (40’Κονέ, 69’Μούρεσαν – 81’Σκόρο)
Μέταλιστ Χάρκιβ – Στουρμ Γκρατς 0-1 (32’Μπέιτσλερ)
Λεβάντια Ταλίν – Γαλατασαράι 1-1 (50'Πούρι – 64'Νόντα)
Σπάρτα Πράγας – Μάριμπορ 1-0 (3'Γουίλφρεντ)
Βασιλεία – Μπακού 5-1 (32'Αλμεράρες, 36'Τζελαμπερτ, 63'Φρέι, 74'Σαγκίρι, 83'Μουσταφί – 33'Φελίπε)
Ζιλίνα – Παρτιζάν Βελιγραδίου 0-2 (59'Ντιαρά, 64'Ιλιτς)
Αούστρια Βιέννης – Μέταλλουργκ Ντόνετσκ 3-2 (παρ.) (36'Οκοτιέ, 70'Ασίμοβιτς(πεν.), 115'Σουλιμάνι – 20'Τανάσα, 54'Μκιταργιάν)