Τρίτη 1 Σεπτεμβρίου 2009

"Καταιγίδα" η Μπενφίκα

Ο Καρντόζο πέτυχε χατ τρικ κόντρα στη Σετούμπαλ Καταιγιστική, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, η Μπενφίκα διέλυσε 8-1 τη Σετούμπαλ, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 3η ημέρα του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Για την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Γιουρόπα Λιγκ τρία γκολ πέτυχε ο Οσκαρ Καρντόσο (29' με πέναλτι, 65' και 75') και από ένα οι Τσάβι Γκαρσία (16'), Λουιζάο (21'), Αϊμάρ (35'), Ραμίρες (37') και Νούνο Γκόμες (85'), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Χέλντερ Μπαρμπόσα. Με τη νίκη αυτή, οι "αετοί" έφτασαν στους 7 βαθμούς και ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με την Πόρτο, ενώ προηγείται με το απόλυτο "3 στα 3" η Μπράγκα.

Ο Ζόρζε Ζέσους χρησιμοποίησε τους Κιμ, Αμορίμ, Λουϊζάο, Νταβίντ Λουίζ, Σάφερ (64' Σέζαρ Πεϊσότο), Τσάβι Γκαρσία, Ραμίρες, Ντι Μαρία (79' Νούνο Γκόμες), Αϊμάρ (64' Κοεντράο), Σαβιόλα, Οσκαρ Καρντόσο.