Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2010

Προελαύνει η Μπορντό

Καβενάγκι και Τσαμάκ πανηγυρίζουν Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, η Μπορντό «αφυπνίστηκε» στην επανάληψη και επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της ουραγού Γκρενόμπλ, στο πλαίσιο της 21ης ημέρας του γαλλικού πρωταθλήματος, αυξάνοντας σε οκτώ βαθμούς τη διαφορά της στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δοκάρι στο 22ο με τον Κουρτουά και μεγάλη ευκαιρία στο 37ο με τον Ακρούρ (έδιωξε προ της γραμμής ο Τρεμουλινάς), για να πετύχουν τελικά το γκολ που δικαιούνταν στις καθυστερήσεις με τον Μπατλ. Όμως, η αποβολή του Ζουάν στο 47ο άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και βοήθησε την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ να κάνει την ανατροπή. Στο 53ο, μετά από σέντρα του Τρεμουλινάς, ο Γκουφράν με κεφαλιά ισοφάρισε και τρία λεπτά αργότερα ο Τσάμαχα με νέα κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σαλμέ, έδωσε προβάδισμα στους «γιρονδίνους». Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 83΄ με σουτ ο Καβενάγκι, μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, πάλι από ασίστ του Τρεμουλινάς.

Ο Λοράν Μπλαν παρέταξε τους Ραμέ, Σαλμέ, Σανέ (70ό Πλάσιλ), Σιανί, Τρεμουλινάς, Φερνάντο, Ντιαρά, Ζούσιε (78ο Γουέντελ), Γκουρκούφ, Γκουφράν (82ο Καβενάγκι), Τσάμαχ

Γενικά οι ανατροπές ήταν στην... ημερήσια διάταξη της 21ης ημέρας του σαμπιονά. Τόσο η Μαρσέιγ, απέναντι στη Λε Μαν, όσο και η Λιόν, κόντρα στη Λοριάν, βρέθηκαν να χάνουν 1-0 αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 2-1 και 3-1 αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση, ενώ μαζί τους βρίσκονται η Μονακό, που πήρε σπουδαία νίκη στο «Παρκ ντε Πρενς» επί της Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0, αλλά και η Οσέρ, που πέρασε με το ίδιο σκορ από την έδρας της Νις. Δεύτερη ανέβηκε η Μονπελιέ, που χάρη σε γκολ του Μοντάνο στο 86΄ επικράτησε 1-0 στο «Φελίξ Μπολάρ» της Λανς και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Λιλ με 2-1 από τη Σοσό.