Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2010

Ο Κάρλος Τέβες "κάρφωσε" την ManUtd

Με δύο γκολ του Κάρλος Τέβες η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έχει το πρόβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του League Cup.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 17' με το κοντινό πλασέ του Ράιαν Γκιγκς, ο οποίος πέτυχε ένα τέρμα που μπορεί να αποδειχθεί "χρυσό" μέσα στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ". Στο 41' ο Κρεγκ Μπέλαμι κέρδισε πέναλτι από τον Ραφαέλ Ντα Σίλβα και ο Κάρλος Τέβες εκτέλεσε εύστοχα ισοφαρίζοντας ένα λεπτό αργότερα. Ο Αργεντινός μέχρι το καλοκαίρι έπαιζε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως δεν έφυγε με τον καλύτερο τρόπο (δεν έκαναν και πολλά για να τον κρατήσουν), με αποτέλεσμα να πανηγύρισει έντονα το γκολ του, κάνοντας μάλιστα χειρονομίες (όχι πρόστυχες). Ο Τέβες ήταν αυτός που πέτυχε και το δεύτερο γκολ της Μάντσεστερ Σίτι στο 65' με κοντινή κεφαλιά και πανυγύρισε με ανάλογο τρόπο. Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον πίεσε πολύ στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσει, ενώ επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 27 Ιανουαρίου στο "Ολντ Τραφορντ".