Τετάρτη 17 Μαρτίου 2010

Νίκη για Τσάμπιονς Λιγκ η Αστον Βίλα!

Μονομαχία στον αέρα του Τζον Κάριου με τον Εμερσον Μπόις Η Αστον Βίλα επικράτησε 2-1 της Γουϊγκαν εκτός έδρας και αύξησε τις ελπίδες της για την τέταρτη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ.
Φιναλίστ στο Κάρλινγκ Καπ και στα ημιτελικά του Κυπέλλου, η Βίλα άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τα παιχνίδια που χρωστάει.
Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που πανηγυρίζει νίκη μήνα Μάρτιο, από τότε που την ανέλαβε ο Μάρτιν Ο' Νιλ. Είχε σε 14 αγώνες το Μάρτιο έξι ισοπαλίες και οκτώ ήττες!

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και ποιότητα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25', όταν ο Κάριου έκανε μια ακίνδυνη κεφαλιά, ο 19χρονος Τζέιμς ΜακΚάρθι προσπάθησε να διώξει, αλλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Σαρλ Ενζόγκμπια εκτέλεσε φάουλ και ο Κόλι Κόλντγουελ με κεφαλιά ισοφάρισε.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε λιγότερες φάσεις, αλλά στο 63' ο Τζέιμς Μίλνερ έξω από τη περιοχή επιχείρησε σουτ, που αιφνιδίασε τον Κέρκλαντ.
Από εκεί και πέρα ήταν εύκολο για την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας να κρατήσει τη νίκη.