Κυριακή 16 Μαΐου 2010

Κυπελλούχος Ουκρανίας η Ταβρία

Θεσμός των εκπλήξεων συνεχίζει να παραμένει το Κύπελλο στην Ουκρανία. Μετά την περσινή νικήτρια, Βόρσκλα Πολτάβα, σειρά πήρε φέτος η Ταβρία Συμφερούπολης.Η Ταβρία επικράτησε 3-2 της Μέταλουργκ Ντόνετσκ στην παράταση του τελικού που έγινε στο Χάρκοβο και πανηγύρισε για πρώτη φορά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ουκρανίας.

Φέστουκ στο 2’ και Κόπβακ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 40’ έδωσαν προβάδισμα 2-0 στην ομάδα της Κριμαίας. Η Μέταλουρκ όμως αντέδρασε στην επανάληψη και ισοφάρισε σε 2-2 χάρη σε τέρματα που πέτυχαν οι Μχιταριάν (51΄) και Σέρτζιο (74΄).

Στο έκτο λεπτό της παράτασης ο Νιγηριανός, Λάκι Ινταχόρ πέτυχε το νικητήριο γκολ για την Ταβρία.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι ο σύλλογος της Κριμαίας είναι η πρώτη ομάδα που κατέκτησε τον τίτλο στο ανεξάρτητο πρωτάθλημα Ουκρανίας, το 1992 και η μοναδική που έχει στεφθεί πρωταθλήτρια εκτός από την Ντινάμο Κιέβου και τη Σαχτάρ Ντόνετσκ.