Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

Οι Ρωμαίοι... επιτίθενται!

Η Ρόμα επικράτησε της Κάλιαρι με 3-0 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Νίκες για Παλέρμο (1-0 την Μπρέσια) και Πάρμα (2-0 την Κατάνια).«Βλέπει» κορυφή η Ρόμα

Η Κάλιαρι έπαιξε ανοιχτά στο «Ολίμπικο», δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, όμως οι παίκτες της δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Οι Ρωμαίοι από την άλλη αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και άνοιξαν το σκορ 21' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τότι, ενώ ο Περότα στο 70' εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Αγάτσι, ο οποίος έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, για να σκοράρει. Το σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Μενέζ, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ του Βούτσινιτς. Η Ρόμα με τη νίκη της ανέβηκε στη δεύτερη θέση, έστω και αν αυτό αποδειχθεί προσωρινό, 3 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μίλαν.

Ζωντανή στο 87'

Αν και δυσκολεύτηκε πολύ από την Μπρέσια του Μάριο Μπερέτα, η Παλέρμο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του κεντρικού αμυντικού, Τσέζαρε Μπόβο στο 87', πήρε τη νίκη που την επαναφέρει σε ένα γκρουπ ομάδων που μάχονται για την έξοδο στο Champions League. Οι Ροζανέρι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των νεοφώτιστων που είχαν στο αρχικό σχήμα τον Παναγιώτη Κονέ και τελικά λυτρώθηκαν λίγα λεπτά πριν το τέλος από μία στημένη φάση. Από την άλλη, η Μπρέσια, που είναι η ομάδα με τις περισσότερες παρουσίες στην Serie B, βρίσκεται σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση και πρέπει να παλέψει πολύ σκληρά για να αποφύγει έναν ακόμα υποβιβασμό.

Χρυσό τρίποντο για Πάρμα

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Πάρμα, η οποία χάρη σε γκολ των Καντρέβα (57') και Τζοβίνκο (62') μέσα σε πέντε λεπτά επικράτησε της Κατάνια 2-0 στο «Ταρντίνι». Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν για πρώτη φορά στον πάγκο τους τον Ντιέγκο Σιμεόνε, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό έστω για να αποφύγουν την ήττα και πλέον μπαίνουν σε περιπέτειες. Οι Σικελοί έμειναν για τέταρτο σερί ματς μακριά από τους τρεις βαθμούς και υποχώρησαν στην 16η θέση της Serie A με τρεις πόντους απόσταση από τις ομάδες που θα υποβιβαστούν.