Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

Ξεκούραστα η Μπριζ

Εύκολο βράδυ είχε η Κλαμπ Μπριζ, που πέρασε από την έδρα της Ούπεν με σκορ 4-1, στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κόστερ, με αυτή τη νίκη έφτασε στην τρίτη θέση, έχοντας δυο παιχνίδια περισσότερα από την ισόβαθμη Γάνδη.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την Μπριζ, που ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2011 με τον καλύτερο τρόπο.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και πήραν το προβάδισμα στο 23΄ με τον Νταλμά. Στο επόμενο λεπτό η Μπριζ έφτασε σε δεύτερο γκολ που ουσιαστικά κλείδωσε και τη νίκη, με τον Πέρισιτς. Εφτά λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, η Μπριζ πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Βάργκας.

Ο επιθετικός από τη Βενεζουέλα στο 61΄ έβαλε για δεύτερη φορά το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ και έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων για θετικό αποτέλεσμα.

Το μόνο που κατάφερε η Ούπεν ήταν να πετύχει ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με αυτογκόλ του Κούσμαν. Αυτή η ήττα διατηρεί τους γηπεδούχους στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας και δυσκολεύει πολύ την υπόθεση παραμονή.