Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Ανεβαίνει η Νυρεμβέργη

Στην 6η θέση της Μπουντεσλίγκα "εκτοξεύθηκε" η Νυρεμβέργη, που επικράτησε με 3-0 της Άιντραχτ. Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ σπατάλησε 1,5 ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Σίμπερ (68'), Μακ (87') και Κοέν (90') πέτυχαν τα γκολ της Νυρεμβέργης, που πανηγύρισε την 8η φετινή εντός έδρας νίκη της. Η Άιντραχτ αντίθετα, έμεινε χωρίς νίκη στον δεύτερο γύρο και αν δεν αλλάξει αγωνιστικό πρόσωπο σύντομα, τότε θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό.

Τζαβέλας και Γκέκας αγωνίστηκαν σε ολόκληρο το 90λεπτο για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Γιάννης Αμανατίδης πέρασε στο 72' στη θέση του Οχς.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ (Χέκινγκ): Σέφερ, Βολφ, Πινόλα, Βόλσαϊντ, Σίμονς, Χέγκελερ (66' Μακ), Εκίτσι (89' Μιντάλ), Κοέν, Άιγκλερ, Σίμπερ, Τσάντλερ
ΑΪΝΤΡΑΧΤ (Σκίμπε): Νικόλοφ, Οχς (72' Αμανατίδης), Βασόσκι, Ρους, Φραντς, Τζαβέλας, Σβέγκλερ, Ρόντε, Γκέκας, Χέλερ (61' Κέλερ), Άλτιντοπ (72' Φενίν)