Δευτέρα 14 Μαρτίου 2011

«Όρθια» στο Παρίσι η Μοντπελιέ!

Η Μοντεπελιέ βρέθηκε να χάνει από την Παρί στο «Παρκ Ντε Πρενς» με 2-0 στο 13', να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 49', όμως με δύο γκολ του Ζιρού κατάφερε να φύγει με το 2-2 από το Παρίσι!
Οι Παριζιάνοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11' με τον Νενέ να βγάζει τη σέντρα και ον Οαρό να «εκτελεί» με το κεφάλι τον Ζουρντρέν. Δύο λεπτά αργότερα, μάλιστα, διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Ερντίνγκ βρέθηκε απέναντι στον Γάλλο τερματοφύλακα, προσπάθησε να τον πλασάρει και ο Γιάνγκα-Εμπίβα έστειλε τη άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της φέτος στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησε  κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος με τον Ζιρού να σκοράρει με κεφαλιά στο 47'. Η Μοντπελιέ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζονεσάμπ, ο οποίος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα τη στιγμή, και όλα έδειχναν ότι η Παρί θα μπορέσει να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Στο 59', όμως, ο Γάλλος επιθετικός «χτύπησε» και πάλι, αυτή τη φορά με ωραίο πλασέ μέσα στην περιοχή. Ο Εντέλ έκανε τελείως λανθασμένη έξοδο, ο Εστράδα έδωσε την ασίστ στον 21χρονο άσο, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα για να κάνει το 2-2. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, προσπάθησε για τη νίκη, το παιχνίδι άνοιξε και αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Προς το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως ο Ζουρντρέν κράτησε το σκορ στο 2-2 και η Μοντπελιά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη και φέτος, ενώ από την άλλη πλευρά η Παρί χάνει συνεχώς έδαφος και απομακρύνεται από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.