Παρασκευή 19 Αυγούστου 2011

Ο Μαρινάκης είχε αφήσει στο Ισραήλ τον Λίνεν. Ο Φερέιρα τι θα γίνει;

Ο Κώστας Νικολακόπουλος θυμίζει την αντίδραση του Βαγγέλη Μαρινάκη, όταν είχε πει έξαλλος στους συνεργάτες του "καλό είναι να μη γυρίσουν στην Ελλάδα ο Λίνεν και ο Ντιόγκο...".
• Λίγες κουβέντες, σε ομαδικό κι ατομικό επίπεδο, για πράγματα που είδαμε στο φιλικό με τους Τούρκους, που θα μπορούσε να είναι μία πρόβα για εντός έδρας παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ, με το…κλασικό του Ολυμπιακού στα καλά του στην Ευρώπη: μπαίνει δυνατά, εκμεταλλεύεται την έδρα ανοίγοντας το σκορ και μετά φυλάει το μηδέν πίσω, είτε για το 1-0, είτε για να κάνει σκορ στις αντεπιθέσεις.
• Ο Κοστάντσο «απάντησε» στην έλλειψη αποφασιστικότητας σε εξόδους, που είχε δείξει στο 4-5 από τη Χέρενβεν, με τέσσερις περιπτώσεις στις οποίες βγήκε και μάλιστα πολύ δυναμικά. Για να είμαι ειλικρινής όχι απολύτως πειστικά στις τρεις από τις τέσσερις, αλλά σίγουρα δυναμικά. Στη μία από αυτές πήρε…σβάρνα και τον άτυχο Ουρτάδο. Θέλει ακόμη καλύτερη χημεία με την άμυνα, όπως φάνηκε και σε μία ασυνεννοησία με τον Μανιάτη.
• Ο Μανιάτης παίρνει ψυχολογία και κερδίζει πολλές μάχες αμυντικά, ενώ αρχίζει και παίρνει πρωτοβουλίες μπροστά. Βλέπω καλά ένα θεματάκι στο μαρκάρισμα στις στημένες φάσεις;
• Ο Αβραάμ βούλωσε σχεδόν κάθε τρύπα πίσω, ενώ δείχνει να συνεννοείται με τον Ριέρα, με μακρινές πάσες.
• Ο Μαρκάνο έχει συνηθίσει να παίζει το δεύτερο ρόλο στην καρδιά της άμυνας και λειτουργεί συμπληρωματικά. Καλά, αλλά ίσως περισσότερο συμπληρωματικά απ΄ ότι πρέπει. Θέλει κι άλλο ξεψάρωμα. Τον είδαμε για πρώτη φορά αριστερό μπακ 20 λεπτά. Δεν έχει πρόβλημα να ανεβαίνει στην επίθεση, όμως με τις επιστροφές τι γίνεται;
• Ο Χολέμπας σα να δημιουργεί ερωτηματικά η, κάνω λάθος; Μπορεί να σου κόψει δύο επιθέσεις φαρμάκι, όπως ακριβώς κι έκανε με τους Τούρκους, μπορεί όμως και αψυχολόγητα να χάσει μία όχι δύσκολη μονομαχία η, να δώσει «τζάμπα και βερεσέ» φάουλ. Άρεσε πολύ η μπαλιά του στον Μιραλάς, στη χαμένη ευκαιρία του Βέλγου.
• Ο Παπάζογλου 20 λεπτά έπαιξε, μα σα να έδειξε σε κατάσταση ετοιμότητας.
• Ο Μοντέστο απλά ήταν παντού! Βοήθησε πίσω (αν δεν έκανε το τάκλιν στη μεγάλη ευκαιρία των Τούρκων, αμφιβάλλω εάν ο Κοστάντσο θα μπορούσε να αποκρούσει με το πόδι), βοήθησε στο κέντρο κι έβγαλε και δύο φάσεις γκολ! Μία που έχασε ο Φουστέρ στο α΄ ημίχρονο (από κλέψιμο του Κορσικάνου) και μία που έχασε ο Ριέρα στο β΄ (τον έβγαλε με 30άρα πάσα φάτσα με τον αντίπαλο γκολκίπερ).
• Ο Φέϊσα έχει στιλ, μπορεί και να κλέψει και να πασάρει μπροστά, αλλά πρέπει να προσέχει και να μη δίνει εύκολα φάουλ.