Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2015

Η ΤΣΣΚΑ τη νίκη, η Νίζνι το… χειροκρότημα!!

Για άλλη μία φορά η Νίζνι αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι», ωστόσο η ποιότητα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην παράταση της έδωσε τη νίκη με το τελικό 103-95, για να κάνει το 5/5 στο TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Η ΤΣΣΚΑ τη νίκη, η Νίζνι το… χειροκρότημα!
Η Νίζνι έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη… κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση με 103-95 και να φτάσει παράλληλα στο 5/5 στο TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Για την «ομάδα του στρατού» κορυφαίος ήταν ο Τεόντοσιτς με 25 πόντους, ενώ ο Βοροντσέβιτς πρόσθεσε άλλους 22. Από τους φιλοξενούμενους πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ρότσεστι (9 ασ.) και Τόμπκινς με 22 πόντους ο καθένας, ενώ ο Κίνσεϊ σταμάτησε στους 19.

Από νωρίς στο ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατηρούσε το προβάδισμα, ωστόσο η Νίζνι αρνούταν να… παραδοθεί και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται (24-19). Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Νόβγκοροντ δεν κατέθετε τα… όπλα και με τους Τόμπκινς και Ρότσεστι έκανε την αντεπίθεσή της, με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 42-40.

Το ίδιο ανταγωνιστική ήταν και στο τρίτο δεκάλεπτο, η Νίζνι με τις δύο ομάδες ήταν κοντά στο μεγαλύτερο μέρος του (59-60). Όμως, στα τελευταία τέσσερα λεπτά η ΤΣΣΚΑ έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και έτσι το έκλεισε στο +7 (69-62).

Στην τέταρτη περίοδο, η «ομάδα του στρατού» διατηρούσε τον έλεγχο, με την υπέρ της διαφορά να πηγαίνει και σε διψήφιο αριθμό (79-69). Ωστόσο, λίγο πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (88-88), στα 3,2 δευτερόλεπτα! Ο Καούν αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έτσι το παιχνίδι πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο μεγαλύτερο μέρος της παράτασης, με τον Καούν να στέλνει στο +3 (98-95) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Στη συνέχεια, η Νίζνι ήταν άστοχη, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να παίρνει τη νίκη με το τελικό 103-95.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-40, 69-62, 88-88 κ.α. 103-95.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Τεόντοσιτς 25 (5), Φριτζόν 7 (1), Νίκολς 6 (2), Τζάκσον 15 (2), Μαρκισβίλι 2, Βοροντσέβιτς 22 (4), Κάουν 11, Χάινς 2.

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαντγκάσκις): Μπαμπούριν 9 (3), Παραχούσκι 18, Αντόνοφ 1, Κβοστόφ, Κίνσεϊ 19, Ρότσεστι 22 (3), Σαβέλιεφ 4, Κριβοσέφ, Τόμπκινς 22 (4). *Πηγή: sport-fm.gr*