Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015

Έκανε το «μπαμ» η Μόναχο 1860!!

Η πορεία της στη 2η κατηγορία της Γερμανίας δεν πάει καλά, όμως στο Κύπελλο έβγαλε... δόντια η Μόναχο 1860, που απέκλεισε με μεγάλη ανατροπή (1-2) την Μάιντς. Έκπληξη και η Άουε, άνεμος η Νυρεμβέργη

Έκανε το «μπαμ» η Μόναχο 1860 (video)
Δύο προκρίσεις έκπληξη και μια συντριβή περιελάμβαναν τα πρώτα ματς των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Μόναχο 1860 πήρε απίστευτη πρόκριση επί της Μάιντς, επικρατώντας με μεγάλη ανατροπή (1-2) σε εκτός έδρας παιχνίδι. Οι… οιωνοί δεν ήταν καλοί για τους φιλοξενούμενους, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο έκτο λεπτό με αυτογκόλ του Σίντλερ. Η κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Μπένγκτσον στο 45’, όμως, άλλαξε τα δεδομένα, με τους φιλοξενούμενους να «καθαρίζουν» το ματς σε επτά λεπτά. Ο Μουγκόσα στο 70’ σκόραρε για την ισοφάριση, ενώ ο Οκοτιέ επτά λεπτά αργότερα σημείωσε το τελικό 2-1.

Πρόκριση-έκπληξη πήρε και η Άουε, η οποία επικράτησε 1-0 της Άιντραχτ, αφήνοντάς την εκτός της συνέχειας του θεσμού. Το γκολ του Βέγκνερ στο 74’ χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα της τρίτης κατηγορίας και «ξέρανε» τον σύλλογο της Φρανκφούρτης.

Μοναδική ομάδα της Μπουντεσλίγκα που πέρασε άκοπα στην επόμενη φάση ήταν η Νυρεμβέργη, που διέλυσε με σκορ 5-1 την Ντίσελντορφ και προχώρησε με άνεση στη συνέχεια. *Πηγή: sport-fm.gr*