Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2015

Νίκησε η... παράδοση στο Γκούντισον!!

Και αυτό το ντέρμπι στο Γκούντισον Παρκ έληξε χωρίς νικητή. Έβερτον και Λίβερπουλ ήρθαν ισόπαλες (1-1) για τέταρτη φορά στη σειρά.

Νίκησε η... παράδοση στο Γκούντισον
Άλλο ένα ντέρμπι στο Γκούντισον το οποίο λήγει χωρίς νικητή. Έβερτον και Λίβερπουλ ήρθαν ισόπαλες για τέταρτο ματς στη σειρά στα μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρας της πρώτης, αυτή την φορά 1-1.

Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του πρώτου 45λέπτου. Με τους Στάριτζ καις Μίλνερ έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει νωρίς στο σκορ, κάτι που –τελικά- το πέτυχε έστω και αργά, αντίθετα με την εικόνα του αγώνα, καθώς η Έβερτον πίεζε την άμυνα της Λίβερπουλ.

Στο 41ο λεπτό ο Ντάνι Ίνγκς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή της ΈΒερτον μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ωστόσο, η... χαρά για τους παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς, αλλά και του ίδιου του δεν κράτησε για πολύ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουκακού ισοφάρισε σε 1-1, όταν με μεγάλη δόση τύχης είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Λιγοστές οι ευκαιρίες στο δεύτερο 45λεπτό και αυτές μετά το 60ο λεπτό του ματς. Τότε το παιχνίδι άρχισε να έχει ρυθμό με τους παίκτες της Έβερτον να προσπαθούν να απειλήσουν αλλά ποτέ να μην "νικούν" τον Μινολέ στην τελική προσπάθεια. Η Λίβερπουλ προσπάθησε και εκείνη με τη σειρά της, αλλά ανεπιτυχώς να κάνει τη ζωή των αμυντικών της Έβερτον δύσκολη.