Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2015

Ο Ερνέστο τσάκισε τις «νυχτερίδες»!

Ο Παρέχο τόλμησε να δώσει στη Βαλένθια το προβάδισμα στο «Σαν Μαμές». Η Αθλέτικ Μπιλμπάο όμως του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη 3-1!

Ο Ερνέστο τσάκισε τις «νυχτερίδες»
Στο τέρμα του Παρέχο η Αθλέτικ Μπιλμπάο είχε απάντηση. Και όχι μια... αλλά τρεις! Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε τη νίκη 3-1 στην έδρα της απέναντι στην Βαλένθια η οποία... τόλμησε να προηγηθεί.

Αυτό έγινε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Παρέχο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από μια θαυμάσια εκτέλεση φάουλ. Οι «νυχτερίδες» όμως αν και προηγήθηκαν δεν στάθηκαν ικανές να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Σαν Μαμές». Ίσα-ίσα που αυτό τους... τσάκισε.

Ο Λαπόρτε στο 34ο λεπτό ισοφάρισε για την Μπιλμπάο η οποία στο δεύτερο 45λεπτό σκόραρε άλλες δύο φορές με τους παίκτες της Βαλένθια να μην μπορούν να αντισταθούν στην πίεση που τους άσκησαν οι Βάσκοι αλλά και το... γήπεδο.

Στο 60ο λεπτό ο Σουσαέτα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους οι οποίοι εννιά λεπτά αργότερα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 3-1.