Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Το… γυρνάει η Λιλ!

Το… γυρνάει η Λιλ

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται η Λιλ το τελευταίο διάστημα, καθώς με το 3-0 επί της Λοριάν έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες. «Έκλεψε» (1-1) το παιχνίδι με την Τουλούζ η Ναντ.

Κάτι από το ένδοξο παρελθόν της αρχίζει να θυμίζει η Λιλ. Οι «λιλουά» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην Λοριάν, καθώς την συνέτριψαν 3-0 και έτσι έφτασαν στις τρεις συνεχόμενες νίκες.

Χάρη σε τέρμα του Πέσιτς από το 53’, η Τουλούζ κρατούσε μία νίκη «χρυσάφι» για τη συνέχεια, ωστόσο ο Σάλα διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 87ο λεπτό, δίνοντας έτσι το βαθμό στην Ναντ. Το δικό της αγώνα για την παραμονή κάνει η Μπαστιά, η οποία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της ουραγού Τρουά.

Τέλος, η Γκινγκάμπ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα την έδρα της Μονπελιέ στο 32’ με τον Πριβά, όμως δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπενεζέ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και αρχικά έφεραν το ματς στα ίσα με τον Καμαρά στο 54’, με τον Νινγκά να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 62ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 2-1.