Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Στενό μαρκάρισμα της Κέρκυρας στην κορυφή!

Στενό μαρκάρισμα της Κέρκυρας στην κορυφή

Τη νίκη της την περασμένη αγωνιστική στη Λάρισα εξαργύρωσε η Κέρκυρα, που επικράτησε 1-0 του Παναιγιαλείου στο νησί των Φαιάκων και πλησίασε στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Καυτή την ανάσα της Κέρκυρας νιώθουν οι πρωτοπόροι της Football League, ΑΕΛ & Απόλλων Σμύρνης. Οι Φαίακες δυσκολεύτηκαν αλλά νίκησαν 1-0 τον Παναιγιάλειο και μείωσαν τη διαφορά τους από την κορυφή στον ένα βαθμό.

Γνωρίζοντας ότι η ΑΕΛ έμεινε για 3η σερί αγωνιστική χωρίς νίκη, η Κέρκυρα ήθελε τη νίκη επί του Παναιγιαλείου στην έδρα της, για να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής από την 1η θέση.

Οι Φαίακες θέλησαν να επιβάλλουν από νωρίς το ρυθμό τους, ωστόσο η ομάδα του Αιγίου με σωστή αμυντική τακτική δεν επέτρεπε να δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις κοντά στην περιοχή της. Έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, η Κέρκυρα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και με τις αλλαγές του Αλέκου Βοσνιάδη, έγινε ακόμα πιο επιθετική. Το «χρυσό» γκολ ήρθε εν τέλει για τους γηπεδούχους στο 81’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντιόγκο, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ.