Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2016

Έγραψαν ιστορία Ζήσης και Τρινκιέρι!!

Έγραψαν ιστορία Ζήσης και Τρινκιέρι!

Την πρώτη της νίκη στην ιστορίας της, μετά από 21 σερί ήττες, στο Top16 της Ευρωλίγκας πέτυχε η Μπάμπεργκ των Τρινκιέρι και Ζήση, συντρίβοντας 96-63 τη Ζαλγκίρις του Ίαν Βουγιούκα, για τον 6ο όμιλο.

Την προηγούμενη αγωνιστική έφτασε πολύ κοντά στη νίκη και στο… θαύμα, ωστόσο στο τέλος λύγισε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ.

Αυτή τη φορά η Μπάμπεργκ ήταν εκ προοιμίου το φαβορί του αγώνα κόντρα στη Ζαλγκίρις στη Γερμανία και φρόντισε να το επιβεβαιώσει εμφατικά. Με επίθεση που πετούσε «φωτιές» και εξαιρετική άμυνα, η ομάδα των Αντρέα Τρινκιέρι και Νίκου Ζήση επικράτησε 96-63 των Λιθουανών, για τη 2η αγωνιστική στον 6ο όμιλο, παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο της ιστορίας της στο Top16 Ευρωλίγκας.

Χωρίς νίκη στον όμιλο παρέμεινε η Ζαλγκίρις, παρά την πολύ καλή παρουσία του Ίαν Βουγιούκα που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12 πόντους. Κορυφαίος από πλευράς Γερμανών ο Στρέλνιεκς με 19 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Νίκος Ζήσης.

Αποφασισμένη για την πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο του Top-16 της Ευρωλίγκας μπήκε στο παρκέ η Μπάμπεργκ, κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας. Ενδεικτικό των προθέσεων των Γερμανών ήταν το αρχικό 8-0. Με όπλο την πολύ καλή απόδοσή τους σε επίθεση και άμυνα, σε συνδυασμό και με την αστοχία των Λιθουανών, οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ (11-5, 18-9), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (24-13).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Μπάμπεργκ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με σαφή προσανατολισμό να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό και με «οδηγό» την τριάδα Μέλι, Ζήση και Μίλερ, οι Γερμανοί συνεχώς διεύρυναν την υπέρ της διαφορά, παρά την προσπάθεια του Ίαν Βουγιούκα, που έδειχνε να παλεύει μόνος του από πλευράς Λιθουανών (10 πόντοι στο 1ο ημίχρονο). Στην ανάπαυλα, το σκορ ήταν 49-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις επιχείρησε να αντιδράσει και με επιμέρους σκορ 13-7 μείωσε σε 56-42, στα μέσα της 3ης περιόδου. Στο σημείο εκείνο η Μπάμπεργκ αφυπνίστηκε πηγαίνοντας εκ νέου τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 71-52).

Αφού η αντίδραση της Ζαλγκίρις νωρίτερα… καταπνίχτηκε, η Μπάμπεργκ τιμώρησε στην τελευταία περίοδο τους Λιθουανούς ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρώτη νίκη της στον 6ο όμιλο του Top-16 της Ευρωλίγκας. Τελικό σκορ 96-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 49-29, 71-52, 96-63

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 15, Ζήσης 18, Νίκολιτς, Στάιγερ, Τάις 10, Γουοναμέικερ 7, Στρέλνιεκς 19, Χάρις 2, Μίλερ 13, Χέκμαν 11, Ραντόσεβιτς 1

Ζαλγκίρις (Κράπικας): Βένε 2, Λεκαβίτσιους, Πότσιους 4, Καλνιέτις 8, Σεϊμπούτις, Μότουμ 9, Γιανκούνας 6, Βουγιούκας 12, Σάιους, Χάνλαν 17, Ουλανόβας 5