Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2016

Σάρωσε την Μπάμπεργκ η ΤΣΣΚΑ!!

Σάρωσε την Μπάμπεργκ η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ δεν έκανε το λάθος του Ολυμπιακού, νίκησε πανεύκολα με 91-70 την Μπάμπεργκ κι έφτασε στο 3-2 στο Top 16. Κορυφαίος ο Ντε Κολό, διασωθείς ο Ζήσης.

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 30-11, αρκούσε στην ΤΣΣΚΑ για να πατήσει γκάζι, να ξεφύγει στον ορίζονται και τελικά να φτάσει στο 91-70 επί της Μπάμπεργκ στη Μόσχα φτάνοντας τις τρεις νίκες σε πέντε αγώνες.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στο τρίτο δεκάλεπτο τη διαφορά και στο +28 (62-34), με τον Έλληνα τεχνικό να κάνει rotation στο φινάλε και τους Βαυαρούς απλώς να περιορίζουν την έκταση της ήττας σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα.

Ο Νάντο Ντε Κολό με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ο Μίλος Τεόντοσιτς πρόσθεσε 14 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Νίκιτα Κουρμπάνοφ είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που δεν απέφυγε την τρίτη της ήττα στον όμιλο, ξεχώρισε ο Νίκος Ζήσης με 12 πόντους (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 24:01.

Δεκάλεπτα: 25-23, 55-34, 73-50, 91-70

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Κουλάγκιν 2, Τεόντοσιτς 14, Φριτζόν 3, Νίκολς 3, Τζάκσον 3, Φρίλαντ 10, Βοροντσέβιτς 6, Χίγκινς 8, Χριάπα 5, Κουρμπάνοφ 9, Χάινς 9

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 10, Ζήσης 12, Νίκολιτς, Στάιγκερ 5, Τάις 4, Γουοναμέικερ 11, Στρέλνιεκς 3, Χάρις 11, Μίλερ 7, Χέκμαν 6, Ιντμπίχι, Ραντόσεβιτς 3.