Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2016

Κακό βράδυ για Giannis και Κώστα!!

Κακό βράδυ για Giannis και Κώστα

Οι Μιλγουόκι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούμπο είχαν κακή απόδοση κόντρα στους Γκριζλς και έχασαν όπως ήταν λογικό με 103-83. Ήττα και για τον Κουφό, που έπαιξε λίγο.

Όντας καλοί ουσιαστικά μόνο στην πρώτη περίοδο, οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούμπο γνώρισαν την ήττα με 103-83 από τους Γκριζλς στο Μέμφις. Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Έλληνας φόργουορντ που σε 35:28 σημείωσε 7 πόντους, αρκετά λιγότερους δηλαδή από τα δικά του φετινά στάνταρ. Μάλιστα, ήταν εξαιρετικά άστοχος, καθώς είχε 2/10 δίποντα, ενώ έβαλε 3/4 βολές και δεν επιχείρησε κάποιο σουτ τριών πόντων. Μάζεψε πάντως 7 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ, αλλά και δύο λάθη. Γκριν με 21 και Μαρκ Γκασόλ με 15 ξεχώρισαν για τους νικητές.

Οι Σακραμέντο Κινγκς του Κώστα Κουφού ηττήθηκαν με 114-105 από τους Πέλικανς στη Νέα Ορλαέανη. Ο Έλληνας σέντερ αγωνίστηκε 07:20, δηλαδή είχε περίπου τον μισό χρόνο συμμετοχής απ’ ότι συνήθως στη φετινή σεζόν και δεν σκόραρε, καθώς έκανε 0/2 δίποντα. Ο Άντερσον με 36 πόντους (8/14 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/6 βολές), 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ ηγήθηκε από την πλευρά των νικητών.

Οι Ράπτορς επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και με το υπέρ τους 103-93 επιβλήθηκαν των Νικς στο Τορόντο. Λόουρι και Ντε Ρόζαν με 26 πόντους έκαστος, ξεχώρισαν για τους νικητές.

Με τον Γκαλινάρι να είναι «ζεστός», καθώς σταμάτησε στους 26 με 3/4 τρίποντα οι Νάγκετς πέρασαν από την Ουάσιγκτον, επικρατώντας 117-113 των Ουίζαρντς.

Οι Πέισερς πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 29-17), νίκησαν με 111-92 των Χοκς και ενώ στα πρώτα τρία δωδεκάλεπτα οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Ο Έλις με 5/7 τρίποντα είχε 25 πόντους για την ομάδα της Ιντιάνα.