Τετάρτη 10 Ιουνίου 2009

Προκρίθηκαν ως τρίτες οι γυναίκες

kaltsidou_hellas_poland_eurobasket.jpg Η Εθνική Γυναικών παρά το γεγονός ότι κατάφερε να επιστρέψει από το -16 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ηττήθηκε στην παράταση από την Λετονία (68-70) στην Τρίτη αγωνιστική της πρώτης φάσης των ομίλων στο Ευρωμπάσκετ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέκτησε την τρίτη θέση και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των ομίλων, όπου θα συναντήσει την Ισπανία, τη Σλοβακία και την Τσεχία.

Οι Καλτσίδου και Μάλτση ήταν αυτές που βοήθησαν τα μέγιστα στη μεγάλη ανατροπή, αλλά τρία δεύτερα πριν τη λήξη της παράτασης η Μάλτση έκανε λάθος και έτσι έχασε η το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την ευκαιρία να αποφύγει την ήττα.

Ανάλογη ευκαιρία έχασε και στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Εθνική όταν η Παπαμιχαήλ, τρία δεύτερα πριν το τέλος με το σκορ 58-57 ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή διαμορφώνοντας το 58-58. Στη συνέχεια η κορυφαία παίκτρια της Λετονίας, Γιεκαμπσόνε αστόχησε σε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης και έτσι έμεινε το 58-58 και το ματς πήγε στην παράταση.