Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2009

Της έκοψε τη φόρα

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Τζουζέπε Μεάτσα η Ρόμα, που υποχρέωσε την Ιντερ στη δεύτερη εντός έδρας ισοπαλίας της στο παιχνίδι που έριχνε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής. Για τους ρωμαίους το αποτέλεσμα είναι θετικό, δεδομένων των πολλών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν τελευταία. Στον αντίποδα, οι "νερατζούρι", αν και παραμένουν στην κορυφή, έχασαν την ευκαιρία να μεγαλώσουν την ψαλίδα που τους χωρίζει από τη δεύτερη Γιουβέντους.

Ιντερ – Ρόμα 1-1 (48’ Ετό – 13’Βούτσινιτς)

Ο Βούτσινιτς έβαλε από νωρίς μπροστά στο σκορ τη Ρόμα, παγώνοντας το Τζουζέπε Μεάτσα. Ο Μότα έκανε ένα εκπληκτικό γέμισμα για τον Βούτσινιτς, αυτός πήρε την κεφαλιά από τον Λούσιο και κρέμασε τον Σέζαρ, γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια και σε συνδυασμό με την αναγκαστική αλλαγή του Ντε Ρόσι στο 31ο λεπτό τους έκαναν να είναι λιγότερο δημιουργικοί.

Οι παίκτες του Μουρίνιο μπήκαν με φόρα από τα αποδυτήρια στην επανάληψη και τρία λεπτά αργότερα ο Ετό έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι, μετά από πάσα ακριβείας του Μότα. Στη συνέχεια η Ρόμα προσπάθησε να ξαναβγεί μπροστά στο σκορ, αλλά η άμυνα των "νερατζούρι" και ο Σέζαρ δεν της επέτρεψαν να πετύχει δεύτερο γκολ και να φύγει με το τρίποντο από το Μιλάνο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο (7/11):
Κατάνια-Νάπολι 0-0
Αταλάντα-Γιουβέντους 2-5 (51΄ Βαλντές,71΄ Κεραβόλο-36΄,37΄ Καμορανέζι,55΄ Μέλο,85΄ Ντιέγκο,87΄ Τρεζεγκέ)

Κυριακή (8/11):
Μπάρι- Λιβόρνο 1-0 (6’ Αλεγκρέτι)
Μπολόνια – Παλέρμο 3-1 (42’,49’Ζαλαγιέτα, 90’Ντι Βάιο – 45΄Κγιάερ)
Κάλιαρι- Σαμπντόρια 2-0 (85’Κόντι, 89’Μάτρι)
Τζένοα- Σιένα 4-2 (2’, 18’Κρέσπο, 35’Παλαντίνο, 90’Φλοκάρι – 80’Παολούτσι, 82’Μακαρόνι)
Λάτσιο- Μίλαν 1-2 (64’ Τιάγκο(αυτ.) – 21’Τιάγκο, 34’Πάτο)
Πάρμα- Κιέβο Βερόνα 2-0 (41’Τζακάρντο, 72’Λανζαφάμε)
Ουντινέζε-Φιορεντίνα 0-1 (84’Βάργκας)
Ιντερ- Ρόμα 1-1 (48’ Ετό – 13’Βούτσινιτς)