Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2009

Ο Ολυμπιακός την Λιέτουβος Ρίτας με 89-83.

Ο Τσίλντρες σε προσπάθεια του απέναντι στη Λιέτουβος Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε τον πρόσθετο χρόνο της παράτασης, αλλά εκεί κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λιέτουβος Ρίτας με 89-83. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν και πάλι καλά, αλλά ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο, παίρνοντας τελικά μία σπουδαία νίκη.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι. Οι Λιθουανοί έτρεξαν, πίεσαν στην άμυνα και ευστόχησαν σε ελεύθερα σουτ τριών πόντων με συνέπεια να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 22-13. Με� αιχμή του δόρατος τους Γιομάντας και Πόποβιτς η Λιέτουβος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, καθώς εκμεταλλευόταν τα λάθη του Ολυμπιακού. Ο Λίνας Κλέιζα δήλωσε σε ακόμα ένα παιχνίδι παρών κι έτσι οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι ένα λεπτό πριν από το φινάλε του ημιχρόνου σε 30-30.

Ο Ολυμπιακός δεν βελτιώθηκε και πολύ στην Τρίτη περίοδο, αλλά κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Με τρίποντο του Λίνας Κλέιζα πέντε λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 46-44 τρέχοντας ένα μικρό σερί 6-0. Με αυτό το τρίποντο ο Λιθουανός φόργουορντ του Ολυμπιακού έφτασε σε εκείνο το σημείο τους 19 πόντους σε μόλις 23 λεπτά συμμετοχής. Η Λιέτουβος Ρίτας βρήκε γρήγορα λύσεις, καθώς με συνεχόμενα τρίποντα πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ. Ο Γκετσεβίτσιους «πυροβολούσε» ελεύθερος έξω από την γραμμή των τριών πόντων κι έτσι οι Λιθουανοί πήραν εκ νέου τα� ηνία του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έμενε κοντά στο σκορ με τις βολές που κέρδιζε και αξιοποιούσε.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το τελευταίο λεπτό κι εκεί ο Ολυμπιακός προτίμησε να κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση της Λιέτουβος προκειμένου να έχει δική του την τελευταία επίθεση. Με το σκορ στο 74-72 ο Μπόγιαν Πόποβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα και ο Μίλος Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση κι εκεί ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος. Οι «ερυθρόλευκοι» με� αιχμή του δόρατος τους Παπαλουκά, Μπουρούση και Τσίλντρες πήραν διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων και δεν την έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 34-33, 57-53, 74-74, 83-89

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Κουρτινάιτις): Πόποβιτς 19, Μπαμπράουσκας 6, Μπορόβνιακ 8, Μπιέλιτσα 13, Γκετσεβίτσιους 17, Ζαβάκας 5, Γιομάντας 11, Μπάινς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 4, Τσίλντρες 18, Βούισιτς 6, Μπουρούσης 19, Χαλπερίν 5, Κλέιζα 19, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 18, Σχορτσανίτης