Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2009

Στο τελικό του παγκόσμιου συλλόγων η Μπάρτσα

O Μέσι ξεκλείδωσε την Ντιναμό Η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου συλλόγων και το Σάββατο θα διεκδικήσει το τρόπαιο εναντίον της Εστουντιάντες, στο Αμπου Ντάμπι. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά, αλλά χρειάστηκε να επιστρατευθεί ο Λιονέλ Μέσι, για να επικρατήσουν 3-1 της Ατλάντε στον σημερινό ημιτελικό.

Οι Μεξικανοί προηγήθηκαν μόλις στο 5ο με τον Ρόχας, ενώ στο 37ο ισοφάρισε ο Μπούσκετς. Στο 53ο ο Μέσι αντικατέστησε τον Γιάγια Τουρέ και δύο λεπτά αργότερα έδωσε το προβάδισμα στη "Μπάρτσα", που καθάρισε το ματς στο 67ο με τον Πέδρο να διαμορφώνει το τελικό 3-1.
Την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων κατέκτησε η Οκλαντ Σίτι. Η ομάδα από τη Νέα Ζηλανδία επικράτησε 3-2 της Μαζέμπε (Δημ.Κονγκό) στο Αμπου Ντάμπι, σε ένα συναρπαστικό ματς και με τον Ρίκι Βαν Στέιντεν να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 94ο! Η Μαζέμπε έμεινε με 10 παίκτες από το 24ο λόγω αποβολής του τερματοφύλακά της, Κιντιάμπα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ, από γκολ που πέτυχε ο Χέιν.

Παρόλα αυτά, οι Αφρικανοί βρήκαν στο σθένος να "γυρίσουν" το ματς και με γκολ των Κασόνγκο (60ο), Κασουσούλα (67ο) προηγήθηκαν 2-1. Στο 72ο και πάλι ο Χέιν ισοφάρισε, για να έλθει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαν Στέιντεν και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ (9-19/12/2009 στο Αμπου Ντάμπι)