Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009

Η μέρα των εκπλήξεων!

Η χθεσινή ήττα της Γιουβέντους στο Μπάρι ήταν μόνο η αρχή των εκπλήξεων για την 16η αγωνιστική! Η Ίντερ πέταξε βαθμούς στο Μπέργκαμο, ενώ Μίλαν και Φιορεντίνα έχασαν!

Την ευκαιρία να ξαναφέρει την διαφορά στους επτά βαθμούς από την δεύτερη Μίλαν έχασε η Ίντερ. Οι πρωταθλητές έμειναν στο 1-1 με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο παρότι προηγήθηκαν στο 15' με τον Ετό και κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 81'. Σε εκείνο το σημείο, ο Τιριμπόκι με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για την Αταλάντα η οποία έπαιζε με παίκτη περισσότερο καθώς οι «νερατζούρι» είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 65ο λεπτό λόγω αποβολής του Σνάιντερ. Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί πως η Ίντερ μπορούσε να πάρει τη νίκη, καθώς στα τελευταία λεπτά ο Ετό είχε μεγάλη ευκαιρία αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ, ενώ το σουτ του Μότα στις καθυστερήσεις βρήκε τον Κόπολα σε ετοιμότητα καθώς απέκρουσε με τα πόδια.

Την γκέλα της Ίντερ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί η Μίλαν. Οι «ροσονέρι» επέστρεψαν στις τραγικές εμφανίσεις του Σεπτεμβρίου χάνοντας με 2-0 από την Παλέρμο μέσα στο «Σαν Σίρο». Ο Λεονάρντο είδε το... όνειρο να αφήσει εκτός ενδεκάδας τον Πάτο και έτσι η Μίλαν ήταν ακίνδυνη επιθετικά. Η Παλέρμο «χτύπησε» δύο φορές στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, πρώτα με πολύ ωραίο σουτ του Μίκολι και στη συνέχεια με κοντινή προβολή του Μπρεσιάνο έπειτα από ασταθή απόκρουση του Ντίντα. Ο Λεονάρντο έβαλε τον Πάτο, αλλά ήταν ήδη αργά για τους «ροσονέρι» οι οποίοι πίεσαν μόνο στα τελευταία δέκα λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι.

Στην Ευρώπη πάει καλά, αλλά στην Serie A η Φιορεντίνα χάνει έδαφος όσον αφορά την είσοδο της στην πρώτη τετράδα. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν μέσα στην Βερόνα με γκολ του Μοντολίβο στο 5ο λεπτό, αλλά μέχρι το 24' είχε έρθει η απόλυτη ανατροπή για την Κιέβο που κράτησε το 2-1 και έφτασε την αντίπαλο της στους 24 βαθμούς.

Από τον Αύγουστο είχε να κερδίσει η Λάτσιο που «αναστήθηκε» επικρατώντας με 1-0 της Τζένοα. Νέα νίκη για την Σιένα του Μαλεζάνι, αυτή τη φορά κόντρα στην Ουντινέζε με 2-1, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε η εντυπωσιακή Πάρμα της Μπολόνια. Δεν είχε αποτέλεσμα η αλλαγή προπονητή για την Κατάνια, καθώς η ομάδα του Σίνισα Μιχαήλοβιτς έχασε εντός έδρας από την Λιβόρνο και βρίσκεται πλέον μόνη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Σάββατο (12/12)

Κάλιαρι-Νάπολι 3-3 (75' Λαριβέι, 80' Μάτρι, 90' Τζέντα-22' Λαβέτσι, 65' Παζιέντσα, 96' Μπολιατσίνο)

Μπάρι-Γιουβέντους 3-1 (7΄ Μεγκιορίνι, 44΄ πεν. Μπαρέτο, 81΄ Αλμιρόν-23΄ Τρεζεγκέ)