Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009

Ισοπαλία η Μπενφίκα, ήττα της Σπόρτινγκ

Ο Νούνο Γκόμες σκόραρε για την Μπενφίκα Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε 2-2 η Μπενφίκα την Ολανένσε (έχει άριστες σχέσεις με την Πόρτο), σε ένα ματς που εκτός από τα τέσσερα γκολ είχε και τρεις αποβολές (δυο για τους γηπεδούχους). Ο Καρβαλιάλ έφαγε σφαλιάρα μέσα στο Αλβαλάδε γνωρίζοντας τη ήττα με 1-0 από τη Λεϊρία.

Το γκολ της ισοφάρισης το πέτυχε στο 92ο ο Νούνο Γκόμεζ, ο οποίος είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο στο 80ό. Με αυτό το βαθμό η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Γιουρόπα Λιγκ είναι στην πρώτη θέση και στο +1 από την Μπράγκα, με τη τελευταία να υποδέχεται την Κυριακή τη Ναβάλ. Στο άλλο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο, η Σπόρτινγκ έχασε εντός έδρας από τη Λεϊρία με 1-0, μένοντας πολύ πίσω στη βαθμολογία.

Με την Μπενφίκα αγωνίστηκαν οι: Κιμ, Μάξι Περέιρα, Λουϊζάο, Νταβίντ Λουίζ, Πεϊσότο (59ο Ουέλντον), Τσάβι Γκαρσία, Ραμίρες (46ο Φελίπε Μενέσες), Κοεντράο (80ό Νούνο Γκόμεζ), Ντι Μαρία, Σαβιόλα, Καρντόσο.