Σάββατο 6 Μαρτίου 2010

Κρατά μόνο τη νίκη ο Πανελλήνιος

Φάση από τον αγώνα Πανελλήνιος - Περιστέρι Ο Πανελλήνιος επικράτησε του Περιστερίου με 86-79, αλλά οι παίκτες το Ηλία Ζούρου λίγο έλειψαν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι. Εν τέλει η ομάδα της Κυψέλης πήρε τους δύο βαθμούς, χάρη στην ευστοχία στις βολές. Πάντως, το Περιστέρι λίγο έλειψε να επαναλάβει την ανατροπή του πρώτου γύρου.

Εξι λεπτά πριν από το τέλος, οι «Ολυμπιονίκες» προηγήθηκαν με 82-67 και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ανεβάσουν τη διαφορά και να χαλαρώσουν στη συνέχεια. Ως εκ τούτου οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με σερί 12-0 μείωσαν σε 82-79. Ο Κλιφ Χάμοντς ήταν άστοχος σε σουτ από τα τρία μέτρα 20'' πριν από το τέλος για να μειώσει στον ένα και στη συνεχεία οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών.

Ο Πανελλήνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά με... αιχμή του δόρατος τον Ιαν Βουγιούκα προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά (16-3) στο 4'. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου αδυνατούσαν να φτάσουν μέχρι το καλάθι του Πανελληνίου. Ο Βουγιούκας πέτυχε 20 πόντους σε 14 λεπτά, όσοι και οι πόντοι της διαφοράς.

Ο Πανελλήνιος, λοιπόν, ξέφυγε για πρώτη φορά με 20 (42-22) στο 14' με τον Ελληνα σέντερ να είναι εξαιρετικός. Το Περιστέρι «ξύπνησε» σε εκείνο το σημείο και στα επόμενα πέντε λεπτά πραγματοποίησε επί μέρους σκορ 17-4 για να ρίξει τη διαφορά στους επτά πόντους (46-39) με τον Μάρκους Φέιζον να φτάνει τους 17 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι ήταν πιο σταθερό, αλλά δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους επτά πόντους. Αυτό είχε ως συνέπεια να μένουν μεν κοντά στο σκορ, αλλά να μην απειλούν ουσιαστικά. Ο Μάρκους Φέιζον ήταν εντυπωσιακός για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ντέβιν Σμιθ πήρε τη «σκυτάλη» του σκοραρίσματος από τον Ιαν Βουγιούκα για τον Πανελλήνιο.

Τα δεκάλεπτα: 32-20, 52-41, 70-63,86-79
Διαιτητές οι: Μουζάκης, Παπαπέτρου, Παφίλης

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 12(2), Χαραλαμπίδης 10(2), Καλαϊτζής 6, Όουενς, Σμιθ 19(1), Πέτρουλας 5, Όστοϊτς, Μπλάκνεϊ 12(1), Κολώκας, Βουγιούκας 22.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 7(1), Αγαδάκος, Φαιζόν 27(4), Μάντζαρης Β. 5(1), Μπράμος 12, Νέλσον 12, Μάντζαρης Α., Τσιάκος 11(1), aρνολντ 9