Πέμπτη 17 Ιουνίου 2010

Το ρεκόρ της Ιταλίας ισοφάρισε η Ελβετία!

O Ντιέγκο Μπενάλιο Μετά τον χθεσινο θρίαμβο (1-0) επί της Ισπανίας, η Ελβετία ισοφάρισε κι ένα ιστορικό ρεκόρ. Κράτησε ανέπαφη την εστία της για 5ο συνεχόμενο αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου, κάτι που μόνο η Ιταλία (1990) έχει πετύχει στο παρελθόν. Η ομάδα του Οτμαρ Χίτσφελντ συμπλήρωσε 480 αγωνιστικά λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ, ενω έχουν περάσει 16 χρόνια από τότε που μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα της, πάντα σε αγώνα τελικής φάσης.

Η Ιταλία, πάντως, βρίσκεται ακόμα πρώτη στο συγκεκριμένο τομέα, καθώς είχε συμπληρώσει 550 αγωνιστικά λεπτά, ενώ ακολουθεί η Αγγλία με 502, αλλά με τέσσερις "καθαρούς" αγώνες τη δεκαετία του 1980. Αυτό σημαίνει ότι αν η Ελβετία κρατήσει το "μηδέν" (ή δεχθεί γκολ μετά το 70ο λεπτό!) στον αγώνα της με τη Χιλή στις 21 Ιουνίου, τότε θα γίνει κάτοχος του απόλυτου ρεκόρ.