Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Θρίαμβος Άρη 81-68 τον ΠΑΟΚ.

Με εντυπωσιακό τον Ταπούτο που «εκδικήθηκε»την πρώην του ομάδα τον ΠΑΟΚ,ο Άρης θριάμβευσε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 81-68.
Εξαιρετικός από τον Άρη και ο Τάκερ με 17 ενώ από τον ΠΑΟΚ που παραδόθηκε στην τρίτη περίοδο ο ΜακΓκραθ με 20 πόντους

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο τέταρτο λεπτό
με 12-6, έχοντας "ζεστό" με το καλημέρα τον Τάκερ. Ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να συνέλθει και κυρίως με παιχνίδι κοντά στο καλάθι έχοντας σαν βασικό εκφραστή τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, κατάφερε να ισοφαρίσει και να κλείσει το δεκάλεπτο ισόπαλος 18-18.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Άρης επέδειξε και πάλι σημάδια ανωτερότητας με την περιφέρειά του να είναι σε εκπληκτική κατάσταση και τουςΤαπούτο, Τάκερ να αποτελούν μόνιμο πονοκέφαλο για τον Σούλη Μαρκόπουλο. Όλα αυτά όμως, μέχρι το 15'.

Σε αυτό το σημείο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βελτιώσει την αμυντική του λειτουργία. Πίεσε περισσότερο ανάγκασε τον Άρη σε λάθη και βρήκε εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Μάλιστα με τρίποντο του Μάρσαλ, προηγήθηκε για πρώτη φορά 30-31 στο 16.

Ο Ταπούτος όμως, ήταν ασταμάτητος με νέο δικό του κρεσέντο ο Άρης πήρε σημαντικό προβάδισμα και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος πέντε πόντων (39-34).

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι κρίθηκε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και ασφυκτική πια άμυνα, προηγήθηκαν με +15 (58-43) και ουσιαστικά «τελείωσαν» τον αγώνα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 60-44.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα. Ο Σούλης Μαρκόπουλος μάλιστα έριξε στον αγώνα και το νεοφερμένο Ντόζιερ  που μόλις είχε κατέβει από το αεροπλάνο, αλλά η διαφορά δεν άλλαξε.

Η καλή άμυνα του Άρη, και ο οίστρος των Ταπούτου-Τάκερ βοήθησαν τους γηπεδούχους να ανεβάσουν τη διαφορά στο +22 (78-56) και να πάρουν μέσα σε αποθέωση το ροζ φύλλο αγώνα με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-34, 60-44, 81-68

ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Πιρς 5 (1), Ντάνστον 8, Ταπούτος 22 (3), Τάκερ 17, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 4, Κουμπούρας 5, Μπορόβνιακ 8, Σλούκας 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (2), ΜακΓκραθ 20 (3), Αποστολίδης, Δέδας, Ντόζιερ 11 (1), Γκρέι 5 (1), Παπαδόπουλος 6, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 8 (1).