Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Λύτρωση στο 93’ για Γιουνάιτεντ!

Από του χάρου τα δόντια γλίτωσε το απόγευμα του Σαββάτου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ…
Οι «κόκκινοι διάβολοι» υποδέχθηκαν την Γουλβς του Μικ ΜακΚάρθι και μπόρεσαν στο 93ο λεπτό να αποφύγουν την έκτη ισοπαλία και να πετύχουν την έκτη νίκη τους στην φετινή κούρσα στην Αγγλία. Λυτρωτής για την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ήταν ο Νοτιοκορεάτης Παρκ Γι Σουνγκ που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 (είχε πετύχει και το πρώτο γκολ στο 45’) ενώ οι «λύκοι» έδειχναν πως θα φύγουν με έναν πολύτιμο βαθμό, έχοντας ισοφαρίσει στο 66’ με τον Ίμπανκς-Μπλέικ.

Το ματς του «Ολντ Τράφορντ» είχε και κακά νέα για την Γιουνάιτεντ καθώς στην επιστροφή του μετά από περίπου 2 χρόνια, ο Όουεν Χάργκριβς άντεξε μόνο έξι λεπτά και έγινε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 10’. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις πάντως, ο Άγγλος μέσος απέφυγε έναν νέο τραυματισμό στο ταλαιπωρημένο γόνατο του και απλά πρόκειται για τραυματισμό μυϊκής φύσεως…

Με παρόμοιο τρόπο πήρε τον βαθμό και η Φούλαμ στο ματς του «Κρέιβεν Κότατζ». Η Άστον Βίλα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Αλμπράιτον αλλά οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν σε 1-1 στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Χάνγκελαντ. Στο «Σεντ Άντριους», η Γουέστ Χαμ πήρε «κεφάλι» με δύο γκολ στα μέσα του δευτέρου μέρους αλλά η Μπέρμιγχαμ έφτασε στο 2-2 με Τζερόμ και Ρίτζγουελ.

Με το ίδιο σκορ έληξε και η αναμέτρηση ανάμεσα σε Μπλάκπουλ και Έβερτον, η Σάντερλαντ αντέδρασε καλά μετά την βαριά ήττα από την Νιούκαστλ (2-0 την Στόουκ με δύο γκολ του Ασαμόα Γκιαν), ενώ το «τρίποντο» κατέκτησε και η Μπλάκμπερν που επιβλήθηκε με 2-1 της Γουίγκαν στο «Ίγουντ Παρκ».

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής της «Πρέμιερ Λιγκ»:

Σάββατο 06/11

Μπόλτον-Τότεναμ 4-2
31’, 76’ πεν. Ντέιβις, 26’ Στέινσον, 90’ Πετρόφ/ 79’ Χάτον, 87’ Παβλιουτσένκο

Μπέρμιγχαμ-Γουέστ Χαμ 2-2
64’ Τζερόμ, 73’ Ρίτζγουελ/ 48’ Πικιόν, 58’ Μπεχράμι

Μπλάκμπερν-Γουίγκαν 2-1
58’ Πέτερσεν, 68’ Ρόμπερτς/ 75’ Ν’ Ζόγκμπια

Μπλάκπουλ-Εβερτον 2-2
10’ Έρντλι, 48’ Βον/ 13’ Κέιχιλ, 80’ Κόλεμαν

Φούλαμ-Αστον Βίλα 1-1
94’ Χάνγκελαντ/ 41’ Αλμπράιτον

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουλβς 2-1
45’, 93’ Παρκ/ 66’ Ίμπανκς-Μπλέικ

Σάντερλαντ-Στόουκ 2-0
9’, 86’ Ασαμόα Γκιαν