Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Στην παράταση ο Ηρακλής 82-79

Στην παράταση ο Ηρακλής επικράτησε δύσκολα 82-79 του Ηλυσιακού. Η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε λήξει 70-70.
Στο άδειο λόγω τιμωρίας Ιβανώφειο βρέθηκε και ο Λευτέρης Σούμποτιτς που είναι υποψήφιος να αναλάβει την τεχνική ηγεσία του «γηραιού».

Στα 30'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Λεωνίδας Κασελάκης με γκολ φάουλ από τον Δεμερτζή έγραψε το 68-70, όμως ο Εϊτουταβίτσιους ισοφάρισε σε 70-70. Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν χρόνο από μία επίθεση τόσο ο Χατζής όσο και ο Εϊτουταβίτσιους έχασαν την ευκαιρία και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ηρακλής ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του αγώνα. Με μπροστάρη τον Εβερετ ο «γηραιός» προηγήθηκε με 13-2 στο 14' και 18-4 στο 6'. Ο Πέτροβιτς έδωσε βοήθεια στο συμπαίκτη του κι έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +12 (24-12.

Το σκηνικό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, όταν πήρε.... «φωτιά» ο Νίκος Χατζής. Ο 34χρονος γκαρντ είχε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και ουσιαστικά έβαλε στο παιχνίδι τον Ηλυσιακό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-22 στο 14', για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 37-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ηλυσιακός ισοφάρισε στο 23' σε 42-42 με 2/2 βολές από τον Καρύδα, αλλά ο Δέσπος έδωσε λύσεις στον Ηρακλή, ο οποίος προηγήθηκε με 54-46 στο 30'.

Η άνοδος του Κυρίτση βοήθησε τον Ηλυσιακό να μειώσει σε 64-60. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και με τον Καρύδα ισοφάρισαν σε 67-67 στο 39' . Ο Κασελάκης έδωσε προβάδισμα στον Ηλυσιακό με γκολ φάουλ στα 30'' (70-68). O Εϊτουταβίτσιους ισοφάρισε σε 70-70, ο Χατζής και ο Εϊτουταβίτσιους έχασαν από μια ευκαιρία και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί αποδείχθηκε καθοριστική η παρουσία του Πέτροβιτς, ο οποίος ήταν εύστοχος από τα 6.75 και ο Ηρακλής έκανε το 80-74. Με τρίποντο του Καρύδα ο Ηλυσιακός μείωσε σε 82-79, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-34, 54-46, 70-70, 82-79.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Εβερετ 15 (1τρ., 5ριμπ., 8ασ., 6κλ.), Δεμερτζής 5, Παπανικολόπουλος 9 (1), Αγγελακόπουλος 7 (1τρ., 7ριμπ.), Λιούις 8, Πέτροβιτς 10 (2), Δέσπος 10, Εϊτουταβίτσιους 11 (1), Λαμπρόπουλος 7.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
(Βασίλης Φραγκιάς): Τόμπσον 3 (1), Καρύδας 17 (2), Κυρίτσης 18 (1), Χατζής 15 (1), Παπαντωνίου, Κουκουλάς 2, Τόντιτς 4, Κασελάκης 3, Μπάξτερ 13 (1), Γαλιώτος 2, Πρόγουελ 2.