Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Ασταμάτητος ο Φάνης, βαθμός στο τέλος για Μπάγερν

Πλώρη για το βραβείο του πρώτου σκόρερ στην φετινή Μπουντεσλίγκα έχει βάλει ο Φάνης Γκέκας που ηγήθηκε της Άιντραχτ στην νέα νίκη της επί της Βόλφσμπουργκ.
Οι «αετοί» επικράτησαν με 3-1 των «λύκων», με τον Έλληνα επιθετικό να βρίσκει δύο φορές δίχτυα και να φτάνει τα 11 γκολ σε ισάριθμα ματς του γερμανικού πρωταθλήματος. Ο Γκέκας σκόραρε στο 26’ με σουτ και στο 55’με πέναλτι που κέρδισε ο Φραντς από τον Κιάερ και κάπως έτσι η Άιντραχτ ανέβηκε έστω και προσωρινά στην τρίτη θέση της κατάταξης. Βασικός για την ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε αγωνίστηκε και ο Γιώργος Τζαβέλλας ενώ ο Γιάννης Αμανατίδης αντικατέστησε στις καθυστερήσεις τον Κάιο.

Η Μπάγερν επέστρεψε στα άσχημα αποτελέσματα και μάλιστα φλέρταρε με μια νέα ήττα μέσα στο «Μπορούσια Παρκ». Οι Βαυαροί αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3 με την Γκλάντμπαχ που στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε το σκορ με Ρέους και Ντε Καμάργκο αλλά ο Φίλιπ Λαμ στο 84’ με αριστερό σουτ χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους πρωταθλητές.

Την τρίτη φετινή ήττα της και πρώτη μακριά από το «Μπρούχβεγκ» υπέστη το απόγευμα η Μάιντς. Η Φράιμπουργκ την νίκησε με 1-0 στο «Μπαντενόβα Στάντιον» σε ένα ματς που κρίθηκε στο 64’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του δεύτερου σκόρερ της κατηγορίας, Πάπις Σισέ. Βαθιά ανάσα πήρε το Αμβούργο που ανέτρεψε την κατάσταση στο εντός έδρας ματς με την Χοφενχάιμ την οποία νίκησε με 2-1, με τον Μλάντεν Πέτριτς να πετυχαίνει με κεφαλιά το νικητήριο γκολ στο 83’, ύστερα από σέντρα του Ζε Ρομπέρτο.

Όσο για την Νυρεμβέργη, συνέχισε την πολύ θετική πορεία της νικώντας με 3-1 την αγνώριστη φετινή Κολωνία εντός έδρας και έφτασε τους 18 βαθμούς, όσους έχει η Χοφενχάιμ και η Λεβερκούζεν που παίζει την Κυριακή στο «Μπάι Αρένα» με την Καϊζερσλάουτερν.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Παρασκευή 05/11

Σάλκε-Ζανκτ Πάουλι 3-0
14’, 81’ Ραούλ, 53’ Χουντελάαρ

Σάββατο 06/11

Αμβούργο-Χοφενχάιμ 2-1
45’ Βέστερμαν, 83’ Πέτριτς/ 6’ πεν. Σαλίχοβιτς

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ 3-1
26’, 55’ πεν. Γκέκας, 39’ Σβέγκλερ/ 66’ Ντεζάγκα

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 3-3
5’ Χέρμαν, 56’ Ρέους, 61’ Ντε Καμάργκο/ 11’ Γκόμες, 40’ Σβαΐνστάιγκερ, 84’ Λαμ

Φράιμπουργκ-Μάιντς 1-0
64’ πεν. Σισέ

Νυρεμβέργη-Κολωνία 3-1
11’, 90’ Χέγκελερ, 43’ Γκιουντόγκαν/ 16’ Γκέρομελ