Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

Πανσερραϊκός - Ατρόμητος 0-1

Mία πολύ μεγάλη, σε σημασία, εκτός έδρας νίκη (την τρίτη του φετινή) πήρε στις Σέρρες ο Ατρόμητος επικρατώντας 1-0 του Πανσερραϊκού. Χρυσός σκόρερ ο Αναστασάκος. Σε μεγάλο κίνδυνο πλέον τα “Λιοντάρια”.H εικόνα του αγώνα
Aν και φιλοξενούμενος, ο Ατρόμητος μπήκε με μεγαλύτερη δημιουργική διάθεση στο παιχνίδι και πήρε υπό τον έλεγχό του το ματς έχοντας περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του. Η υπεροχή του αυτή όμως δεν μεταφράστηκε σε κλασικές ευκαιρίες αφού οι παίκτες του Γιώργου Δώνη είχαν συνήθως κακές επιλογές στην τελική πάσα. Στον αντίποδα, με πιο αμυντικούς προσανατολισμούς, ο Πανσερραϊκός περίμενε τον αντίπαλο αλλά ήταν πιο ουσιώδης στις λιγοστές επιθετικές του ενέργειες. Οχι πάντως ότι κατάφερε να σκοράρει.
Η είσοδος του Λεοζίνιο στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο ανακάταψε λίγο την τράπουλα της τακτικής και για ένα δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα κόντρα σε έναν Ατρόμητο που έδειχνε ότι δεν είχει πολλές ανάσες. Σ' αυτό το δεκάλεπτο όμως τα “Λιοντάρια” είχαν να επιδείξουν ένα μόνο καλό σουτ τοτυ Βραζιλιάνου.
Το παιχνίδι κρίθηκε στο δίλεπτο 81-82'. Ο Ατρόμητος, με νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του τους Μπρίτο και Σαρμιέντο, επανέκτησε τη φρεσκάδα του στα χαφ και στην πολύ καλή ευκαιρία που βρήκε στο 81' σκόραρε με τον Αναστασάκο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπέλιτς έχασε την καλύτερη ευκαιρία του Πανσερραϊκού το ματς και η ιστορία του αγώνα είχε μόλις γραφτεί.Πανσερραικος
Ράντμαν Βέλιμιρ, Πάμπλο Άμο, Τάσος Παπάζογλου (83' Θανάσης Παντελιάδης), Γιούλ Μαβενέ, Ούρος Σίντιτς (80' Zλόταν Κιζ), Μπερνάρντ Πάρκερ, Ντα Σίλβα Σουμπίνιο (55' Σάλες Λεοζίνιο), Νίκολα Μπέλιτς, Πάμπλο Άλβαρεζ, Γιώργος Γεωργιάδης, Μορίς Νταλέ  Ατρομητος
Χρυσόστομος Μιχαηλίδης, Βαγγέλης Νάστος, Μάρτσιν Μπαζίνσκι, Μαρτσέλο Ολιβέιρα, Ανδρέας Τάτος (68' Μαρτσέλο Σαρμιέντο), Στέλιος Σφακιανάκης, Κώστας Νεμπεγλέρας, Φίλιππος Δάρλας (79' Μασάμπα Σαμπού), Ανρί Καμαρά (57' Εδουάρδο Μπρίτο), Μάρεκ Σαγκανόφσκι, Ηλίας Αναστασάκος