Τετάρτη 9 Μαρτίου 2011

Νίκη για Καβάλα 90-85 τον Άρη

Η Καβάλα εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας της και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε από την αρχή του αγώνα, φτάνοντας στην νίκη με 90-85 και κορυφαίους τους Καραποστόλου και Παλάσιο, ενώ από τους «κίτρινους» Χαραλαμπίδης και Τσαιρέλης ξεχώρισαν.

Η Καβάλα κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, απέναντι σε έναν Άρη που πελαγοδρομούσε και αυτό φαίνεται από τους δύο πόντους με βολές του Μπορόβνιακ που πέτυχε στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και με κορυφαίο τον Σίμονς προηγήθηκαν με 17-2. Η είσοδος των Χαραλαμπίδη, Τσαιρέλη και Τόμας άλλαξε τα δεδομένα και την απόδοση του Άρη με αποτέλεσμα να αρχίσει να πέφτει η διαφορά, αρχικά στους επτά πόντους (24-17 στο 9ο λεπτό) και στην συνέχεια στους τρεις (36-33 στο 15ο λεπτό).
Μάλιστα οι «κίτρινοι» πλησιάσαν και σε απόσταση αναπνοής (41-40) στο 18ο λεπτό μετά από τρίποντο του Μπράουν. Οι γηπεδούχοι όμως πήγαν στα αποδητήρια με διαφορά οχτώ πόντων μιας και ο Στεφανίδης ευστόχησε σε δύο τρίποντα, το ένα έξι δυετερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και το δεύτερο στην εκπνοή από το κέντρο (52-44). Η Καβάλα με την ενέργεια που τις έδωσαν τα δύο τρίποντα του Στεφανίδη διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ και η διαφορά έφτασε στους έντεκα πόντους (59-48) και στους 13 (63-50) στο 27ο λεπτό, με τους «κίτρινους» να μην μπορούν να αντιδράσουν μιας και ο Χαραλαμπίδης περιορίστηκε.
Η Καβάλα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 74-61. Στην τέταρτη περίοδο η άνοδος του Μπράουν σε συνδυασμό με την επιστροφή στο σκοράρισμα του Χαραλαμπίδη βοήθησαν τον Άρη να μειώσει εκ νέου την διαφορά, ακόμα και στον έναν πόντος (82-81) στο 38ο λεπτό. Ο Παλάσιο έκανε το 83-81, ο Χατζηβρέττας αστόχησε σε τρίποντο στα 45΄΄ με τον Καραποστόλου να κάνει το 86-81 και ουσιαστικά να δίνει την... χαρισιτκή βολή στον Άρη, με την Καβάλα να επικρατεί με 90-85.
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-44, 74-61. 90-85.

ΚΑΒΑΛΑ: ΜακΊντος 10 (2), Παλάσιο 15, Κοστόβ, Ντεντιγιέρ, Στεφανίδης 20 (3), Σίμονς 11 (15ρ.), Γιόροβιτς 17 (1), Καραποστόλου 15 (2), Αγγελόπουλος 2.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 12 (3), Γουίντερς 9 (1), Ταπούτος, Χαραλαμπίδης 24 (4), Μπρόβνιακ 9, Σλούκας 10, Τόμας 7, Χρυσικόπουλος, Σκορδίλης,